×
خانه » گلخانه » گلخانه گل رز
17 اسفند 1398

گلخانه گل رز

گل رز به عنوان ملکه گلها از زمان عهد باستان مورد توجه بشر بوده است. در آن موقع استفاده های داروئی آن بیشتر مورد توجه بوده ولی به تدریج کشت و کار آن در باغها گسترش یافت. علاقه و اشتیاق انسان به داشتن این گل در تمام فصول سال باعث گردید تا تولید آن در گلخانه انجام گیرد. در حال حاضر گل رز یکی از محبوبترین گلهای جهان است و از لحاظ میزان تولید در صدر قرار دارد. نام علمی Rosa hybrida و نام انگلیسی Rose.گل رز به عنوان ملکه گلها از زمان عهدباستان مورد توجه بشر بوده است. در آن موقع استفاده های داروئی آن بیشترمورد توجه بوده ولی بتدریج کشت و کار آن در باغها گسترش یافت. علاقه واشتیاق انسان به داشتن این گل در تمام فصول سال باعث گردید تا تولید آن درگلخانه انجام گیرد. در حال حاضر گل رز یکی از محبوبترین گلهای جهان است واز لحاظ میزان تولید در صدر قرار دارد.

صفات مورد پسند گل رز در بازارهای جهانی :

شاخه بلند و محکم که توانایی نگهداری استوار گل را داشته باشد.
اندازه و رنگ مناسب گل که مختص رقم مورد نظر است.
یکنواختی در مرحله برداشت گلها
عاری بودن گلها از انواع رنگ پریدگی، سوختگی، آفات و بیماریها
یکنواختی در اندازه شاخه ها
اندازه، کیفیت، ظاهر مناسب مختص رقم
کشورهای عمده تولیدکننده این گل عبارتند از : ایالات متحده آمریکا، هلند، انگلستان، کلمبیا،اکوادور، کنیا،آفریقای جنوبی، هندوستان و … لازم به ذکر است که تولید در برخی ازکشورهای آمریکایی و آفریقایی با سرعت رو به افزایش است، هر چند که تقریباً تمامی کشورهای دنیا بسته به پتانسیل خود تولید گل رز را نیز کم و زیاد دربرنامه های خود دارند.. تولید گل رز در ایران بیشتر به استانهای تهران،مرکزی،اصفهان و خوزستان محدود شده است.
همچنین کشورهای اروپایی، آمریکا، کشورهای آسیای میانه وژاپن از عمده وارد کنندگان گل رز به شمار می روند.

مشخصات گیاه شناسی گل رز :

گل رز متعلق به خانواده گلسرخیان است. این گیاهان در بخش های وسیعی از کره زمین پراکنده هستند و ازلحاظ نحوه رشد و شکل بوته و تولید گل به انواع رزهای مینیاتوری، پاسیویی،هیبرید چای، فلورینبدا، درختچه ای، بالا رو و رونده تقسیم می شوند.
جنس رز دارای ۱۲۰ گونه می باشد که از مناطق سرد شمالی تا مناطق نیمه گرمسیری پراکنده است. در تولید رزهای بریدنی گلخانه های از ارقام هیبرید چای و فلورینبدا که تولید گل انتهایی می کنند، استفاده می شود. گلهای شاخه بریده را به سه دسته اصلی تقسیم میکنند.

hybrid tea: به رزهای تک شاخه ای که قطر گل ۹ سانتیمتر یا بیشتر باشد.
sweet hearts : به رزهایی گفته می شود که قطر گل کمتر از ۹ سانتیمتر باشد.
رزهای اسپری: حداقل ۳ غنچه روی یک شاخه باشد.
در بررسی روند رشد این گروهها درهلند مشخص شده که هیبرید چای در سال ۲۰۰۰ نسبت به ۱۹۹۹ حدود۲ درصد افزایش داشت. اما سطح ارقام sweet hearts روبه کاهش است ولی با این وجود برخی ارقام رشد خوبی دارند(Sacha وEscimo) رزهای اسپری نیز کمتر از ۳ درصدتولیدات هلند را در بر می گیرند.

گل رز در تمامی رنگها دیده میشود و در این مورد تنها یک استثناء وجود دارد و آن نبود رزهای آبی است. درانواعی که تولید گل انتهایی می کنند (هیبرید چای، فلورینبدا، پاسیویی،مینیاتوری) هر ساله شاخه های جدید از جوانه های سال قبل رشد می کنند و بعداز تولید گل در انتهای شاخه، رشد آن متوقف می شودو شاخه های جدید دوبارهاز جوانه های زیرگل تولید می شود که بسته به رقم و شرایط آب و هوایی ممکناست تولید گل بکند یا نکند. برخی از ارقام گل رز دائم گل هستند و گل دهیدر آنها در بیشتر مواقع سال انجام می گیرد ولی بیشتر ارقام در هوای خنک بهار و پاییز گل دار می شوند. رزهای گلخانه ای در تمام طول سال قادر به تولید گل هستند و تنها باید شرایط رشدی مناسب برای آنها فراهم گردد.

مطلب پیشنهادی  شرایط لازم برای پرورش گوجه فرنگی

کاشت هیدروپنیک رز در گلخانه

گل رز را می توان هم در بستر خاکی و هم در بستر های غیر خاکی بصورت( کشت هیدروپونیک ) انجام داد.
در دید اولیه کاشت گل رز در بستر های خاکی کم هزینه تر است و مدیریت و رسیدگی زیادی نمی خواهد در صورتی که در کشت هیدروپونیک ( هزینه های اولیه برای راه اندازی ) بسیار بیشتر است و همپنین برای مدیریت و رسیدگی نیاز به دانش خاصی است . )
ولی کشت بصورت هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی مزایای دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تراکم بالا در واحد سطح کشت ،کاهش میزان کار سنگین ، حفظ و نگهداری بالای آب ، ایجاد محیطی امن و بدور از بیماری ها و آفات ، عدم پرورش علف های هرز ، افزایش تولید محصول و کاهش آلودگی های و بیماری و آفات بدلیل عدم استفاده از خاک های آلوده و نامناسب و …

گلخانه مناسب پرورش گل رز

سیستم تهویه بایستی بتواند دمای داخل گلخانه را کنترل نماید و تعادل بین دما و رطوبت را تامین نماید. درزمان تهویه از باد مستقیم بر روی محصول باید اجتناب شود. دیواره های جانبیگلخانه باید تا ارتفاع محصول باشد. تهویه و کانالهای مربوط به تهویه بایددر بالای ارتفاع محصول قرار گیرد.

•در مواقع بارندگی از خیس شدن گیاه خودداری شود و از چکه کردن پوشش گلخانه ممانعت به عمل آید. ارتفاع گلخانه باید مطلوب و نسبتا زیاد باشد (بیش از۵/۴ متر) یعنی به عبارت دیگر حداقل ۲متر ارتفاع در بالای گیاه وجود داشته باشد. البته به عنوان اصل کلی گلخانهباید حداکثر جذب نور را داشته باشد. گلخانه های بلندتر ، پهنتر و قویتربهترند. برخلاف گلخانه های ایران که عمدتاً پلاستیکی است در هلند پوششگلخانه ها عمدتا شیشه بوده ودر سالهای اخیر از پوشش های اکریلیک نیزاستفاده می شود. که عیب شیشه آن است که UV-b عبور نموده و باعث سیاهیگلبرگهای ارقام قرمز می شود. گلخانه های مولتی اسپان ازگلخانه های ونلو به دلیل ثبات بیشتر شرایط وحجم بیشتر هوا مطلوب ترند.همچنین نورگیری آنهابیشتر و هزینه احداث آنها سبکتر است. لازم به ذکر است که شیشه های مورداستفاده در هلند در قطعات ۲/۱۱۲ در ۱۵۰ استفاده می شود در حالی که عرضشیشه در گلخانه های ایرانی کمتر و مقدار قاب بیشتر شده و نور گیری را کاهش می دهد. شیب سقف به زاویه تابش و کثیف شدن سقف بستگی دارد که از ۲۷ درجه در ونلو به ۲۴-۲۲ درجه در واید اسپان کاهش یافته است.

سیستم های کاشت و پرورش گل رز

در کشتهای هیدرو پونیک مرسوم ترین روش کشت دو ردیفه است که یا در راکوول (پشم سنگ) یا پرلیت و یا کوکوپیتکشت می شود. در کشت راک وول مهم.لا از راک وول نوع اسلاب ( بلوک مکعبی) استفاده می شود و در کشت کوکو پیت از گلدان های پنج تا ۱۰ لیتری استفاده میشود که در گلدانهای بزرگ دو گیاه در یک گلدان با هم کشت می شود. در این سیستم بایستی از کوکو پیت بوفیرت شده ( کلسیم دهی شده) استفاده شود تاگیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد. در روش کشت پرلیت از یک بستر باریک یاکیسه های کشت(Grow bag) استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی  خیار گلخانه ای

مسائل فنی کاشت پرورش گل رز

بسیاری از ارقام رز به دلیل داشتن خصوصیاتی همچون زیبائی، دوام، فرم گل و شاخساره برای استفاده به عنوان گلبریده مناسب اند و از ارقام آن بطور ویژه در شرایط مناسب برای برداشت و مصرف به عنوان گل شاخه بریده استفاده می شوند. گلهای شاخه بریده رز به دلیل زیبائی و تنوع سالهاست که در صدر تجارت جهانی گل و گیاه قرار دارد و شایدگلفروشی را در جهان پیدا نکنید که در میان گلهای فروشی خود گل رز رانداشته باشد. از ارقام هیبرید چای برای تولید گل بریده استفاده می کنند. با در اختیار داشتن گلخانه مناسب امکان تولید آن در تمام طول سال فراهماست این گیاه چند ساله بوده و تا ۶ سال امکان بهره برداری اقتصادی از آن فراهم است. برای تولید گل شاخه ای معمولاً تعداد ۷ بوته درمترمربع کشت میشود و پس از ۳ تا ۵ ماه از کشت گیاهچه ای پیوندی(stentling) به بهره برداری می رسد. بوته های مادری وارداتی معمولا پیوندی بوده و به دو روش پیوند می شوند یکی به صورت پیوند شکمی که در گیاهان رز نیم ساله( Half year ) که گیاه به صورت ریشه لختبه فروش می رسد انجام می شود و دوم به روش پیوند نیمانیم عمل پیوند انجام می شوند که گیهان حاصله استنت لینگ وروش پیوند استنتینگ نام دارد.

پرورش گل رز و کسب درآمد بالا

این روزها درآمد ها از فروش گل بسیار خوب است , زیرا همه ما عاشق گل و گیاه هستیم و در اکثر مناسبت ها حتما گل را هم به عنوان هدیه به عزیانمان می دهیم . اگر می خواهید از میزان فروش گل آمار دقیقتری داشته باشید می توانید به گل فروشی ها سر بزنید و از شلوغی کارشان متوجه فروش خوب و سودشان بشوید.
گل های تزیینی و آپارتمانی در حال حاضر جزو پرطرفدارترین ها هستند. پرورش گل اگر با برنامه ریزی صورت بگیرد و دقت شود سود خوبی دارد. شما می توانید میانگین ماهانه 5 میلیون تومان درآمد داشته باشید.
گل های رز شاخه بریده جز پرطرفدارتیرن گل ها هستند . که کشت و پروش آنها بصورت هیدروپونیک بسیار عالی است.

عوارض، آفات و بیماریها پرورش گل رز

تغییرات شرایط گلخانه مثل تغییرات شدید در دما، کاهش نور و نوسانات رطوبتی می تواند موجب بدشکلی گلها و کاهش بازار پسندی آنها گردد. لذا کنترل گلخانه و نگهداری آن در شرایط مناسب لازم و ضروری است. کنه ها، تریپس ها و شته ها از مهمترین آفات رزهای گلخانه ای به شمار می روند. سفیدک سطحی و کپک خاکستری نیز در شرایطی که بوته ها مرطوب می شوند و دما کمی پایین می آید، در صورت عدم توجه و مراقبت به سرعت گسترش می یابد.

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *