×
خانه » گلخانه » گرمای موردنیاز برای گلخانه گوجه فرنگی
13 اسفند 1398

گرمای موردنیاز برای گلخانه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از صیفی جات پر مصرف در جهان می باشد. در حالت طبیعی کاشت این سبزی در فصل های گرم امکان پذیر است. اما به کمک کشت گلخانه ای می توان در روز های سرد و یخ بندان زمستان نیز این محصول را کشت نمود. گوجه فرنگی همانند سایر محصولات کشاورزی در دماهای خاص کشت می شود. از این رو در فصل زمستان می بایست گرمای مطلوب برای کشت این محصول تأمین گردد. یکی از موضوعات بسیار مهم در زمینه گرمایش گلخانه گوجه فرنگی ، میزان گرمای ایجاد شده و کیفیت آن می باشد.
برای فراهم نمودن گرمای مورد نیاز گلخانه ها از وسایل گرمایشی مختلفی استفاده میشود ، اما یکی از پر بازده ترین و کم مصرف ترین این نوع سیستم ها ، کوره هوای گرم می باشد. گرمای این هیتر کاملا بدون دود و آلاینده می باشد. محصولات کشاورزی از این طریق می توانند هوایی بسیار پاکیزه برای رشد در اختیار داشته باشند. در این مقاله به بحث در رابطه با گرمای مورد نیاز گلخانه گوجه فرنگی و سیستم گرمایشی آن پرداخته ایم. توصیه میشود مطالب این مقاله را به دقت مطالعه بفرمائید.

گرمای مورد نیاز گلخانه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی از ابتدای جوانه زدن تا برداشت آن به دماهای مختلفی در طول روز و شب نیاز دارد. شایان ذکر است که ریشه این گیاه به دماهای بیش از حد سرد و یا گرم بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد. از این رو میزان گرمای مورد نیاز این گیاه باید در حد مطلوب و مورد نیاز آن باشد.
به هنگام کاشت و جوانه زنی ، بوته گوجه فرنگی نیاز به گرمایی در حدود 29 درجه سانتی گراد در روز و 17 درجه سانتی گراد در شب دارد. لازم به ذکر است که میزان گرما در طول نوردهی و یا روز بیشتر از میزان آن در شب می باشد. بعد از جوانه زدن و در دوره نسا، ایده آل ترین دما در طول روز ، 24 و در طول شب 20 درجه است.
به هنگام تشکیل میوه نیز در طول روز باید دما به زیر 20 درجه و بالای 25 درجه تغییر پیدا نکند. همچنین ایده آل ترین دما در این دوره به هنگام شب ، 18 درجه سانتی گراد می باشد.
در زمان رنگ گیری و قرمز شدن گوجه فرنگی نیز دما در شب نباید به زیر 15 درجه نزول پیدا کند. در طول روز نیز دمای 20 الی 25 درجه برای رشد و رسیدن گوجه ها ایده آل می باشد.
شایان ذکر است که بیشینه دما در طول رشد گوجه فرنگی در روز ، 30 الی 34 درجه است و کمینه این مقدار نیز 11 درجه سانتی گراد می باشد. دقت داشته باشید که دماهای زیر 17 درجه و بالای 30 درجه برای رشد گوجه مناسب نیستند. از این رو برای رسیدن به نهایت بهره وری از کاشت این محصول باید به این اصل دقت کرد.

مطلب پیشنهادی  حداقل فواصل مجاز برای استقرار واحد های گلخانه وپرورش قارچ با اماکن و مراکز عمومی

سیستم گرمایشی مخصوص گلخانه گوجه فرنگی

معمولا در آواخر بهار و فصل تابستان به سیستم گرمایشی در گلخانه های نیازی نیست. اما با توجه به اینکه بیشتر مناطق کشور ما در نیمی از سال مخصوصا (شب ها) در سرما به سر می برند ، استفاده از سیستم گرمایشی در گلخانه ها امری ضروری می باشد. اما از هر سیستمی نمی توان در این زمینه استفاده نمود. زیرا گیاهان در گلخانه ها برای رشد نیاز به هوای پاک دارند. هیترهای آتش درون و یا کوره هوای گرم از جمله بخاری هایی می باشند که با استفاده از انواع سوخت گازی و یا گازوئیلی می توانند گرمایی بدون دود و آلاینده تولید کنند. در واقع فرایند تولید حرارت در این دستگاه بدین نحو می باشد که گرمای حاصل از احتراق در داخل دیگ هیتر به واسطه چندین لوله و رادیاتور جابجا می شود. فن هایی در این دستگاه با مکش هوای سرد ، و عبور دادن آن از بین بدنه این لوله های داغ شده ، باعث گرم شدن آن می شوند. در آخر نیز دود ناشی از سوخت از طریق اگزوز هیتر به بیرون از گلخانه منتقل می شود.
ناگفته نماند که سطح امنیت این بخاری گلخانه بسیار بالا می باشد. در هیتر آتش درون احتمال وقوع آتش سوزی و یا انفجار کوره به دلیل وجود چندین لایه امنیتی تعبیه شده در آن، تقریبا صفر می باشد. همچنین عملکرد این هیترها کاملا اتوماتیک می باشد. بدین صورت که با تنظیم ترموستات دستگاه می توان میزان دمای محیط را به سادگی کنترل و تنظیم نمود. هیترهای آتش درون در انواع طرح های گازسوز ، گازوئیلی و دوگانه سوز ساخته می شوند.
با به کارگیری هتیر مخصوص گلخانه در زمینه کاشت گوجه فرنگی می توان به نحو احسن ، گرمای مورد نیاز را در طول روز و شب تأمین نمود.
در صورتی که در محل گلخانه ، سوخت گازی و یا نفتی در دسترس نباشد، می توان گرمای گلخانه را با استفاده از هیتر برقی فراهم نمود. گرمای هیتر برقی نیز بسیار پاک و مناسب برای رشد گیاهان می باشد. این هیترها مجهز به فن بوده و گرما را تاعمق سالن پرتاب می کنند.

مطلب پیشنهادی  سیستم های آبیاری در گلخانه

طرح مارکت - تیم تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *