×
خانه » گلخانه » کشت توت فرنگی گلخانه ای
17 اسفند 1398

کشت توت فرنگی گلخانه ای


هیدروپونیک یک میوه خوش‌طعم و خوش عطر و حاوی ویتامین‌ها و املاح معدنی است که ظاهر قرمز هوس برانگیزی هم دارد. این میوه که در فصل بهار به بار می‌نشیند به دو شیوه گلخانه‌ای و کشت در مزرعه پرورش می‌یابد. نوع وحشی هیدروپونیک در بخش‌هایی از شمال ایران، آذربایجان و دامنه‌های البرز به‌طور خودرو رشد می‌کند. هیدروپونیک یک میوه موردپسند بازار است که برای پرورش دهنگان سودآوری بالایی ایجاد می‌کند. آمارهای کشاورزی نشان می‌دهد که تمایل به کشت و کار این میوه خوش آب و رنگ و درآمدزا در حال افزایش است.در ایران بیشترین میزان کشت هیدروپونیک مربوط به آذربایجان، خراسان مرکزی و کردستان هست. کشت هیدروپونیک در محیط گلخانه‌ای بازدهی آن را تا حدود 10 برابر افزایش می‌دهد؛ حال‌آنکه با به‌کارگیری گلخانه هیدروپونیک این میزان برداشت به‌مراتب بالاتر می‌رود.

گلخانه هیدروپونیک

علی‌رغم اینکه احداث گلخانه هیدروپونیک با توجه به تجهیزات خاصی که نیاز دارد هزینه بیشتری نسبت به کشت در گلخانه‌های معمولی نیاز دارد، اما خسارات و ضایعات کمتر و میزان بازدهی بیشتر دارد و در بلندمدت صرفه اقتصادی آن نسبت به گلخانه‌های معمولی بسیار بیشتر است.اگر شما هم قصد راه‌اندازی یک گلخانه هیدروپونیک رادارید توجه داشته باشید که گلخانه با وسعت کمتر از 3000 متر توجیه اقتصادی ندارد؛ بنابراین با فضای لازم برای گلخانه شما به‌طورکلی 5000 متر زمین نیاز دارید و تأمین زمین موردنیاز، اولین مسئله پیش روی شماست.بسته به اینکه تصمیم دارید گلخانه را در کجا احداث کنید، نرخ زمین در مناطق مختلف متفاوت است. غیر از در نظر گرفتن هزینه زمین؛ توجه داشته باشید که گلخانه خاکی به ازای هر مترمربع 120 تا 130 هزار تومان برای شما هزینه دارد ولی هزینه احداث یک گلخانه هیدروپونیک به ازای هر متر 300 هزارتومن می شود .یعنی برای راه‌اندازی گلخانه هیدروپونیک 900 میلیون تنها برای ساخت گلخانه  هیدروپونیک و شروع به کار لازم است.

کشت هیدروپونیک توت فرنگی

هیدروپونیک میوه‌ای است که خاصیت سرمادوستی دارد و در شرایط سرما دچار وقفه رشد نمی‌شود، اما از سوی دیگر تحمل شرایط گرمایی را ندارد؛ بنابراین کسانی که در مناطق گرمسیری قصد کشت این محصول رادارند باید به این مسئله توجه داشته باشند. کشت گوجه‌فرنگی ارگانیک در این شرایط به‌صرفه‌تر خواهد بود .

مطلب پیشنهادی  سیستم تهویه گلخانه

میزان برداشت توت فرنگی در گلخانه

هیدروپونیک به دلیل اینکه بافت ظریف و حساسی دارد، عمر پس از برداشت آن کوتاه است. بهتر است که برداشت محصول از گلخانه هیدروپونیک زمانی انجام شود که هوا خنک‌تر است و میوه‌های آن باید در کوتاه‌ترین زمان به محل خنک منتقل و نگه‌داری شود. به دلیل آسیب‌پذیری بالای هیدروپونیک می‌بایست هنگام برداشت، میوه همراه اندکی از دم چیده شود تا هیدروپونیک ها دچار آسیب نشوند.
میوه هیدروپونیک حالت فسادپذیری بالایی دارد و این به دلیل فعالیت‌های متابولیکی خیلی زیاد در بافت‌های این میوه است؛ بنابراین حتی بدون مواد فاسد کننده هم ممکن است از بین برود. این میوه لایه پوششی بسیار نازکی دارد که به‌راحتی از بین می‌رود به همین دلیل باید در جعبه‌های کم‌عمق نگهداری شود تا ضربه و فشار به آن وارد نشود.
صادرات هیدروپونیک در ایران با مشکلاتی مواجه است. وجود سموم کشاورزی در میوه و هم‌چنین پوسیدگی‌های ناشی از بسته‌بندی نادرست محصول مانع صادرات آن شده است. با توسعه گلخانه هیدروپونیک و استفاده صحیح از سموم بیولوژیک این مشکل رفع خواهد شد. همچنین استفاده از روش‌های مناسب برای برداشت محصول می‌تواند زمینه را برای صادرات آن به کشورهای حوزه خلیج‌فارس فراهم کند.

مراحل کاشت توت فرنگی در گلخانه

توت فرنگی را از اواخر پاییز که در حال نیمه خواب است تا اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه از خواب، می توان جابجا نمود و در محل دیگری کاشت.

زمین مورد استفاده برای کاشت باید رو به جنوب باشد چون زودتر گرم می شود.

در کشت گلخانه ای توت فرنگی به روش سنتی، بوته های توت فرنگی در گلدان کاشته می شوند و در خاک هایی که ریشه گیاهی دارند و از پوسته نارگیل تولید می شوند رشد می کنند.

در هر گلدان چهار بوته کشت می شود که از هر بوته ۷۰۰ تا۸۰۰ گرم محصول برداشت می شود.

توت فرنگی مخصوصا در دوره رسیدن میوه، به آب فراوان احتیاج دارد، در غیر این صورت میوه ها کوچک باقی می مانند.

مطلب پیشنهادی  آنچه در مورد پرده ذخیره انرژی گلخانه ها باید بدانید !!!

د‌ر آبیاری توت فرنگی گلخانه‌ای زمین باید به طور یکنواخت مرطوب شود‌.

مراقبت های لازم بعد از کاشت

۱- پوشاندن خاک به وسیله کاه یا خاک اره موموجب می شود که میوه با خاک به طور مستقیم تماس نداشته باشد و رطوبت خاک نیز به خوبی حفظ شود .
۲- آبیاری حداقل هفته ای یک بار و به طریق جوی پشته ای صورت گیرد .
۳- کنترل به موقع بیماری ها آفات و علف های هرز
۴- قطع ساقه های رونده در زمان فصل رشت برای جلوگیری از ظریف شدن بوته های مادری

فرصت‌ها و تهدید‌های

مانند همه کارهای تولیدی این کار هم با فرصت‌ها و تهدید‌هایی مواجه است؛ بازدهی مناسب، کوتاه بودن دوره تولید نسبت به کشت در فضای باز و عدم استفاده از خاک در فرآیند تولید (در جاهایی که محدودیت منابع خاک داریم) از قابلیت‌ها و مزایای این روش تولید به حساب می‌آید، علاوه بر اینها توت‌فرنگی از میوه‌های پرطرفدار در بازار است و بازار فروش مناسبی دارد یعنی به نوعی خیالتان از بازار فروش و مشتریان راحت است. در این روش تا 5/1 برابر کشت معمولی محصول برداشت می‌شود.

توصیه فعالان بازار درباره احداث گلخانه توت فرنگی

مدیریت مناسب، اطلاعات کافی درباره کشت گلخانه‌ای و دانش فنی مناسب از جمله عوامل موفقیت در کار است. داشتن تجربه در این کار مهم‌تر از دانش آکادمیک است، همچنین کسانی که می‌خواهند وارد فرآیند تولید گلخانه‌ای شوند باید به اندازه کافی درباره محصولات مختلف بدانند و بهترین محصول را در بهترین زمان با توجه به شرایط بازار انتخاب کنند و البته افراد می‌توانند نیم‌نگاهی هم به صادرات محصولات خود داشته باشند. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، عراق و ترکیه می‌تواند بازار مناسبی برای تولید‌کنندگان باشد.

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *