×
خانه » دام و طیور » نظافت بستر کرم ابریشم
05 Apr 2020

نظافت بستر کرم ابریشم

 

نظافت بستر

قبل از خواب ، بعد از خواب و در نیمه دوره هر سن برای جلوگیری از بیماری محل پرورش را نظافت و ضدعفونی کنید و بقایای کرم ها و فضولات چسبیده به در و دیوار اتاق پرورش جمع آوری کنید و شستشو دهید سپس آنها را با فرمالین و یا پودر کلر ضد عفونی کنید.

روش نظافت بستر

بعد از انجام خواب کرمها و پوست اندازی توری های پلاستیکی دارای سوراخ های متناسب را روی بستر پهن کرده و اولین وعده غذاییی هر سن را روی توری قرار دهید تا کرم ها برای تغذیه از سوراخ های توری عبور نموده و روی آن شروع به تغذیه کنند.
برای نظافت توری را به همراه کرم و برگ های روی آن کنار بستر قرار داده و پس از نظافت روی آن بستر کرم وبرگ را قرار دهید.

فواید این روش نظافت:

در این روش کرم های بیمار از باقی کرم ها جدا می شوند زیرا کرم هایی که به دلیل بیماری و یا عقب ماندگی نتوانسته اند از توری بالا بیایند در زیر باقی می مانند.
در هر مرحله برگدهی ، کرم ها مقداری از برگ را تغذیه می کنند و باقی برگ در بستر باقی میماند و این برگها که با مدفوع کرم مخلوط می شود ، موجب تراکم بستر و رشد عوامل بیماری زا بویژه قارچ می شود.

 

 

ضد عفونی با فرمالین:

یک لیتر فرمالین ۳۷% را با ۱۱ لیتر آب مخلوط کرده و برای ضد عفونی ۱۱ متر مربع به کار می برند . قبل از ضد عفونی ، کلیه منافذ و سوراخ ها و درب و پنجره را می بندند و درجه حرارت اتاق را ۲۵ درجه سانتی گراد تنظیم می کنند.

مطلب پیشنهادی  بررسی تولید شیر گوسفندان ایران در جهان

ضد عفونی با پودرکلر:

۲۰۰ گرم پودرکلر را در ۱۰ لیتر آب حل نموده و خوب بهم بزنید تا پودر حل شود سپس با کمک سمپاش محلول پاشی نمایید.کف اتاق ها ( تلمبار)، راهروها، درب های ورودی و محل نگهداری برگ ( برگخانه ) را نیز با محلول کلر ۱ درصد به فاصله هر چند روز یکبار محلول پاشی کنید.

طرح مارکت - تیم تولید محتوا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *