×
خانه » صنایع » طرح فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
19 فروردین 1399

طرح فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

طرح فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فرصت سرمایه گذاری مناسبی است. بسیاری از کشور ها با وجود آنکه منابع معدنی زیادی در اختیار ندارند، با واردات سنگ های قیمتی و فرآوری آنها از درآمد صادراتی زیادی برخوردار هستند. گردش مالی این صنعت در جهان حدود 1000 میلیارد دلار است و ایران با وجود آنکه منابع مناسبی در اختیار دارد، ولی در فرآوری این سنگ های

قیمتی و نیمه قیمتی سرمایه گذاری چندانی صورت نگرفته است.

معرفی فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

ما تلاش میکنیم در مبحث پیش رو در مورد تولید و استخراج سنگ های قیمتی و فرآوری آنها صحبت کنیم . فرآوری سنگهای قیمتی ونیمه قیمتی با روش صحیح و به صورت مکانیزه و جدید روی این گونه سنگ ها باعث ارزش افزوده بسیاری می شود. ظرفیت تولید سالانه طرح 30 هزار کیلوگرم است و بیش از 60 درصد محصول تولیدی برای صادرات در نظر گرفته می شود.

معرفی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

 

به غیر از مروارید، مرجان، کهربا و چند ماده دیگر که جزو گوهر ها به شمار می روند بیشتر گوهر ها از جمله مواد متبلور معدنی هستند. رنگ سنگ های قیمتی نسبت به پدیده های زیبای دیگر آن، در درجه اول اهمیت قرار می گیرد. در اکثر حالات، این رنگ مربوط به خود سنگ است و به صورت شفاف یا نیمه شفاف دیده می شود و در حالات خاص نیز، رنگ آنها مربوط به پدیده های

نوری در سنگ است که از آن جمله بازی رنگ در اپال، آشکار شدن نور در سنگ ماه، رنگ سطح در لا برا دوریت یا پدیده های نوری جذبی در یاقوت قرمز ستاره ای و یاقوت کبود ستاره ای و چشم گربه ای را نام برد که در مورد اول روی سطح تراش داده به شکل ستاره و در مورد سوم به شکل چشم گربه دیده می شود.

برای به کار بردن یک سنگ یا گوهر به صورت جواهر، سختی معینی لازم است. از لحاظ تعیین ارزش و قیمت علاوه بر ارزش زیبایی، کمیابی آن نیز در نظر گرفته می شود که تحت نام جواهر یا گوهر، فرآورده های آن راهی بازار می شود. سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی علاوه بر مصارف زیبایی و تزیینی در گوهر درمانی، ساینده های بادی، برش با فشار آب، فیلتر کردن، چاه های نفت، موارد استفاده دارویی و دارو سازی و . . . نیز کاربرد دارند.

گردش مالی بین المللی و جایگاه ایران در فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

طبق برآوردهای انجام شده در سال های اخیر تجارت بین المللی و حجم گردش مالی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی حدود ۱۰۰۰ میلیارد دلار است. ایران از نظر تنوع منابع خدادادی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، پس از آمریکای جنوبی، هلند، شبه قاره هند و آفریقای جنوبی در رتبه پنجم دنیا قرار دارد.آمارها نشان می دهند که ارزش صادرات سنگ های قیمتی ایران حدود ۵۰۰

میلیون دلار و معادل ۵ صدم درصد از این تجارت سودآور جهانی است.

در میان کشورهای آسیایی هیچ کشوری را به قدمت ایران نمی توان یافت که تاریخ ۵هزار ساله در جواهرسازی و زرگری داشته باشد. اکنون کشور ایران در رتبه پنجاهم جهان در فناوری سنگ های قیمتی قرار دارد و با وجود منابع غنی متأسفانه در این تجارت جهانی به اندازه کافی فعال نیستیم.ذخایر معدنی سنگ های قیمتی کشور بیشتر سنگ های نیمه قیمتی هستند. فیروزه،

عقیق، روزکوارتز، آمیتیست، آندوزیت، تیانیت، کریزکلات، وارازیت، دُر، باباقوری، چشم گربه ای، چشم ببری، جاسپر، گارنت و اپیدوت از انواع سنگ های نیمه قیمتی موجود در ایران هستند و البته باید به مروارید خلیج فارس نیز اشاره کرد که شهرت جهانی دارد.ایران از نظر تنوع منابع خدادادی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، پس از آمریکای جنوبی، هلند، شبه‌قاره هند و آفریقای

مطلب پیشنهادی  طرح تولید آب معدنی گازدار و طعم دار

جنوبی در رتبه پنجم دنیا قرار دارد. آمارها نشان می‌دهند که ارزش صادرات سنگ‌های قیمتی ایران حدود ۵۰۰ میلیون دلار و معادل ۵ صدم درصد از این تجارت سودآور جهانی است.

وضعیت تولید و فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور

4 میلیارد تن ذخیره سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور شناسایی شده که با این حساب، ایران از نظر میزان ذخایر و کیفیت در میان 10 کشور مطرح دنیا وجود دارد. در ایران بیش از 200 محدوده دارای سنگ قیمتی شناسایی شده است. سنگ هایی همچون عقیق، فیروزه، سنگ کریستال، گارنت و جاسپر در معادن استان های خراسان، اصفهان، آذربایجان شرقی، لرستان، همدان و زنجان وجود دارند.

عدم وجود تکنولوژی پیشرفته، عدم سرمایه گذاری و توجه به ارتقای سطح مهارت انسانی از مهم ترین دلایل نرسیدن ایران به جایگاه اصلی خود در صادرات سنگ های قیمتی است. متأسفانه در زمینه فرآوری کار چندانی در کشور صورت نگرفته است و همه ساله مقادیر معتنابهی ارز جهت خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به صورت تراش خورده از کشور خارج می شود و سنگ های مذکور از طرق مختلف که اغلب قانونی نیستند وارد کشور می شوند.در حال حاضر استخراج، تراش، تولید جواهرآلات و حتی فروش و تجارت آن همچنان سنتی است و به همین دلیل از ارزش افزوده بالای این صنعت محروم هستیم.

اهمیت اقتصادی فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

ارزش برخی سنگ های قیمتی از طلا هم بیشتر است و با برنامه ریزی مناسب و استفاده از فناوری روز و مدرن، امکان فعالیت در سطح بین المللی وجود دارد و می توان از این ظرفیت استفاده نشده در کشور بهره برد. مطابق بررسی های انجام شده ارزش افزوده سنگ های نیمه قیمتی ۲۰ برابر است.به بیان دیگر می توان با خریداری یک کیلو سنگ خام با قیمت تعیین شده، با فرآوری آن ۲۰ برابر قیمت اولیه ارزش افزوده به دست آورد.

در مورد سنگ های قیمتی نیز تا ۵۰۰ برابر ارزش افزوده ایجاد می شود. در ایران 70 نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی وجود دارد که اگر مدیریت صحیحی برای بهره برداری از آن صورت گیرد و این سنگ ها در نهایت به صورت زیور آلات از کشور صادر شوند به طور متوسط ارزش افزوده ای حدود 100 برابر برای آنها ایجاد می شود، بنابراین مهم ترین هدف سرمایه گذاری در این طرح فرآوری سنگ های نیمه قیمتی تا قیمتی و صادرات آنها به صورت محصولات نهایی بوده تا ارزش افزوده حداکثری حاصل شود.

شاخص های فنی و اقتصادی فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

مطابق تحقیقات صورت گرفته، برای ایجاد یک واحد تولید و فرآوری سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی حدود 5 میلیارد تومان سرمایه مورد نیاز است. البته با هر میزان سرمایه ای می توان فعالیت در این صنعت را آغاز کرد، ولی برای ایجاد یک واحد صنعتی و استفاده از فناوری روز و صادرات محصولات سرمایه گذاری 5 میلیارد تومان مناسب است. مواد اولیه طرح کاملاً از داخل کشور قابل تهیه است و حدود 60 درصد از محصولات تولید شده نیز برای بازار های صادراتی پیش بینی می شود. نرخ بازده داخلی طرح حدود 40 درصد است که بازدهی قابل قبولی است و دوره بازگشت سرمایه سه سال است.

بهترین روش صادرات فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

آیا می دانستید بسیاری از صادرکنندگان ایرانی قیمت واقعی سنگ های نیمه قیمتی را نمی دانند و با قیمتی ناچیز آنها را صادر می کنند؟کشورهای برزیل، هند، ترکیه، روسیه، ایتالیا، آلمان و چین قدرتمند ترین تولید کنندگان سنگ های قیمتی در دنیا هستند.

بیشتر سنگ های قیمتی شناسایی شده در ایران عبارتند از:

عقیق، فیروزه، سنگ کریستال، گارنت و جاسپر. بسیاری از معادن این سنگ های قیمتی در خراسان، اصفهان، آذربایجان شرقی، همدان و زنجان واقع شده است.

مطلب پیشنهادی  طرح کشتارگاه صعنتی طیور

سوییس، چین، انگلستان، هنگ کنگ، امارات، هند و ایتالیا از بزرگترین وارد کنندگان سنگ های قیمتی به شمار می آیند.

کشور هند از بزرگترین صادرکنندگان و تولید کنندگان سنگ های گرانبها است.

که بیشترین صادرات خود را به امارات متحده عربی، هنگ کنگ، آمریکا، بلژیک، تایلند و سنگاپور انجام می دهد.

سنگهای قیمتی و کانی های معدنی از گذشته های دور تا به اکنون از مهمترین منابع مالی هر سرزمینی محسوب می شوند که در هر زمانی و در هر جایی قابلیت فروش و تبدیل آنها به نرخ رایج موجود است.

بنابراین بسیاری از افراد در دنیای کنونی درگیر خرید و فروش انواع با ارزش سنگهای قیمتی و گرانبها هستند تا بتوانند ثروت خود را چند برابر کنند و با زیور این جواهرات بتوانند چشمان اطرافیان را به خود خیره سازند.

بهترین روش صادرات سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی

مطئمنا یکی از عوامل موثر در تولید سنگهای قیمتی به تاریخچه پیدایش ساختار زمینی کشورهای مختلف مربوط می شود.کشورهای بسیاری از جمله کشور ایران از نظر معادن غنی دارای سنگهای گرانبها در رتبه بسیار بالایی قرار دارند و از جمله کشورهای ثروتمند در این زمینه محسوب می شوند.

اما نکته قابل اهمیت به موضوع بهره برداری از سنگ های قیمتی و توانایی صادراتآن به مناطق مختلف بر می گردد. که متاسفانه کشور ایران از این نظر در رتبه پایینی قرار دارد. براساس مطالعات گسترده می توان با قاطعیت اعلام نمود که با توجه به این سرمایه عظیم ملی می توان در این زمینه ایران را به یکی از بهترین ها در حوزه صادرات تبدیل کرد. براساس مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ کشورهای چین، هند، تایلند، سوییس و ایالت متحده آمریکا جزوه بزرگترین صادر کننده های دنیا هستند و هر ساله سود بسیاری از این طریق وارد کشورهای مورد نظر می شود.البته قابل ذکر است که کشورهای آفریقایی نیز در حال رشد در این صنعت بوده و در چند سال آینده با برنامه ریزی دقیق خواهند توانست این قله را فتح کنند.

آشنایی با شرایط تکنولوژی موثر جهت پاسخگویی بهترین روش صادرات فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

قابل ذکر است که امروزه حضور در بازارهای جهانی به این آسانی ها نیست و علاوه بر مسائل سیاسی حاکم در روابط مابین کشورها که بر این حضور تاثیر مستقیمی دارد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که این حضور را تحت تاثیر قرار می دهند.

از جمله این عوامل می توان به تبلیغات موثر در بازارهای جهانی اشاره نمود. بسیاری از کشور با فروش سنگهای قیمتی منحصر بفرد و معتبر توانسته اند مشتریان ثابت بسیاری را جذب خود کنند.به دلیل تکنولوژی های به روز در استخراج معادن وخالص سازی سنگهای گرانبها، ستگهای فروشی دارای استانداردهای بالایی از نظر عناصر ترکیبی، زیبایی و کمترین میزان ناخالصی

هستند. توجه به این موضوع می تواند در فروش موثر و صادرات بالای کانی های معدنی تاثیرگذار باشد.

ارزیابی نهایی فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

تولید و فراوری سنگهای قیمتی فرصت سرمایه گذاری جذابی است به شزط آنکه از ابتدا بر صادرات تمرکز داشته باشید. بازار بسیار بزرگی پیش رویتان است و تولیدات ایرانی برای موفقیت در این بازار از مزیتهای زیادی برخوردار است. نرخ بازدهی طرح مناسب بوده و با برنامه ریزی مناسب منافع اقتصادی طرح می تواند بسیار بیشتر باشد. این طرح به عنوان اولویت سرمایه گذاری در

بسیاری از استانها نیز معرفی شده است و ممکن است بتوانید از حمایتهای دولتی نیز استفاده نمایید

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *