×
خانه » صنایع » طرح تولید سود کاستیک (سود سوزآور)
31 فروردین 1399

طرح تولید سود کاستیک (سود سوزآور)

طرح تولید سود کاستیک (سود سوزآور)

سود کاستیک یا سود سوزآور با نام سدیم هیدروکسید(Sodium hydroxide) ، کاستیک سودا ، سود پرک شناخته میشود و با فرمول شیمیایی NaOH همراه است. سود سوزآور ماده‌ای جامد و سفید رنگ دمای ذوب ۳۱۸ درجه سلسیوس می باشد .

سود مایع یا هیدروکسید سدیم ماده ای است خورنده و از خانواده مواد قلیایی که برای نگهداری این ماده و یا استفاده در چرخه تولید ، می بایست از لوله و اتصالات مخصوص استفاده گردد . معمولاً از ورق نیکل که قابلیت ضد خورندگی دار در کارخانجات استفاده می شود. به منظور

سهولت در حمل و نقل، نگهداری و استفاده، سود مایع به سود پرک جامد تبدیل می شود. استفاده از سود کاستیک مایع با کیفیت و همچنین استفاده از تجهیزات به روز برای تولید سود پرک از سود مایع موجب بدست آمدن محصول با کیفیت و با خلوص بالا می شود.

خطرات و مراقبت های لازم در هنگام کار با سود کاستیک

سود کاستیک در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی آن، هنگام استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.

در صورت بلعیده شدن, سدیم هیدروکسید می تواند بسیار خطرناک باشد و سبب تحریک سیستم تنفسی شود. شدت خطرات زمانی قابل درک است که موجب سوختگی و تحریک این اعضا در صورت تماس با آن شود.

چشم در صورت تماس با سود پرک یا سود سوز آور ممکن است آسیب ببیند, و باعث موارد مختلفی نظیر گلوکوم, آب مروارید و کوری دائمی شود.

و….

سود کاستیک چه کاربردی دارد ؟

کاربرد سود پرک کاستیک در صنایع مختلف به دلیل خاصیت قلیایی و همچنین حل کنندگی چربی می باشد.

به طوری که در برخی موارد از این ماده شیمیایی بعنوان چربی بر یا چربی گیر صنعتی یاد می شود.

حلالیت سود کاستیک در۱۰۰ میلی لیتر آب با دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ۱۱۱ گرم است. البته با افزایش دما ، میزان حلالیت سود سوزآور جامد در آب افزایش پیدا می کند.

حلالیت سدیم هیدروکساید در حلال های آلی از قبیل اتانول، متانول و گلیسیرین به نسبت مساوی ست.

یکی از مصارف سود جامد کاستیک در تهیه و تولید کاغذ است. اصولاً تولید خمیر کاغذ به دو روش مکانیکی و شیمیایی صورت می گیرد.

باید اذعان کرد که از روش مکانیکی معمولاً برای تهیه کاغذهای ارزان قیمت استفاده می گردد. در روش های شیمیایی تهیه خمیر کاغذ معمولا از سود جامد کاستیک (هیدروکسید سدیم) و سولفیت سدیم یا سولفیت هیدروژن کلسیم استفاده می گردد و مواد

اولیه کاغذ سازی توسط سود کاستیک و سولفید سدیم فراوری (پخته) می گردند.

مصارف سود کاستیک

سود کاستیک در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی دارد :

در صنایع رنگ رزی

در تولید کارتن و کاغذ

در صنـایع چرم و نساجی

در صنایع نفت و گاز و پترو شیمی

در خنثی سازی اسید و باطری سازی

در تولید چرب گیر ها و سایر صنایع وابسته به آن

در صنـایع غـذائی ، صنـایع شـیر ، کنسرو سازی

در صنایع دارو سازی ، الکل سازی و آرایـشی و بهداشتی

در صنایع فلزی و تولید شیشه روی ، آلومینیوم ، گالوانیزه و آبکاری

بسته بندی سود سوز آور

۱٫ در بسته بندی سود پرک را در کیسه های ۲۵ کیلویی با عرض ۵۰*۸۰ و به وزن دو لایه ۶۰*۸۰ گرم بسته بندی می شود. این کیسه ها حتما می بایست با استفاده از نخ محکم پلی استری دوخته شود .

زیرا اگر از نخ معمولی استفاده شود ، سود پرک به مرور نخ دوخت را دچار پوسیدگی نموده و در خود حل می نماید. بطوریکه با ورود هوا به داخل کیسه ها ، سود پرک تبدیل به کلوخ گردیده و با ترکیب هوا و هیدروکسید سدیم ماد کلوخه شده متورم و به مرور کیسه از هم شکافته و متلاشی می گردد.

در جا به جایی این نوع سود به منظور جلوگیری از صدمات جسمی ، حتما می بایست اصول ایمنی و بهداشتی رعایت گردد. بنابراین هنگام کار با سود پرک به دستورالعمل های ایمنی کار با سود پرک توجه نمایید.

۲٫ کیسه جمبوبگ: در این نوع بسته بندی سود پرک به صورت ۴۰ کیسه ۲۵ کیلویی در یک کیسه یک تنی (جمبوبگ) بسته بندی می شود.

کیسه جمبوبگ محافظ مناسبی برای جلوگیری از پارگی احتمالی کیسه ها بر اثر جا به جایی می باشد و همچنین از تابش مستقیم آفتاب به کیسه ها و نفوذ هوا به کیسه های آسیب دیده نیز جلوگیری نماید.

تجهیزات و پوشش ایمنی به‌منظور کار با سود کاستیک

تمامی افرادی که با سود کاستیک در تماس هستند باید همیشه از دستکش‌های ایمنی متصل به لباس کار و عینک‌های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کنند.
بسته به نوع کار، ممکن است لباس و تجهیزات اضافه نیز موردنیاز باشد.

کلاه سخت و محکم

پیشبند مقاوم در برابر مواد شیمیایی

پوشش کامل صورت (به‌علاوه عینک ایمنی کارگران بخش شیمیایی)

کفش‌های مقاوم در برابر مواد شیمیایی

لباس محافظ شیمیایی (ژاکت و شلوار)، ژاکت باید تا گردن دکمه داشته باشد، شلوار باید به‌صورت خارج از کفش ایمنی، پوشیده شود.

آستین‌های پیراهن یا ژاکت باید در دست‌کش‌ها قرار گیرد و محکم بسته شود مگر اینکه تحلیل ایمنی شغل موردنظر تعیین کند قرار گرفتن آستین‌ها خارج از دستکش نیز قابل‌قبول است.

مطلب پیشنهادی  طرح واحد بسته بندی ماهی و میگو

لباس کامل محافظ شیمیایی با تهویه مناسب

کارگران باید قبل از شروع هر کاری که با سود مرتبط است (تخلیه، انبار کردن، حمل‌ونقل، تولید، نگهداری، تست‌های آزمایشگاهی و سایر کارها) به‌ خوبی آموزش داده شوند.

همه این فعالیت‌ها باید به‌دقت برنامه‌ریزی شوند و تمامی دستورالعمل‌های ایمنی باید به‌دقت دنبال شوند.

دستورالعمل‌های ایمنی سود کاستیک

سود کاستیک یا سدیم هیدروکسید (Sodium hydroxide: NaOH) که در حالت جامد سود پرک و در حالت مایع سود مایع نامیده می شود، یک ماده شیمیایی است که با طیف وسیعی از مواد آلی و غیر آلی واکنش می‌دهد. سود سوزآور در تمامی حالت‌ها، ازجمله حالت محلول

به‌صورت سود مایع، به‌شدت خورنده است و می‌تواند سوختگی‌های شدیدی را بر روی پوست و یا چشم ایجاد کند. تماس سود با چشم می‌تواند آسیب دائمی حتی به‌صورت کوری به چشم وارد کند. تماس کوتاه باپوست ممکن است باعث بروز سوزش شدید یا سوختگی شیمیایی

شود. برای اطلاع در مورد خطرات سود پرک می توانید دستورالعمل بهداشتی ، ایمنی و زیست محیطی سود پرک (msds سود پرک | سود کاستیک) را مطالعه فرمایید.

خطرات کار کردن با سود کاستیک بر اهمیت پیروی از دستورالعمل‌های حفاظتی سخت‌گیرانه‌ای را که برای استفاده از این ماده نوشته‌شده‌اند برای تمام افرادی که به نحوی با این ماده ارتباط دارند، افزوده است. شرکت‌هایی که از سود سوزآور در اشکال مختلف آن استفاده می‌کنند

ملزم به اطلاع‌رسانی و آموزش کارکنان خود در زمینه اقدامات ایمنی و کمک‌های اولیه شده‌اند.

جلسات ایمنی دوره‌ای و همچنین بازرسی‌های ایمنی به‌منظور کاهش خطرات سود کاستیک پیشنهاد می‌شود. در جلسات ایمنی باید به‌تمامی کارکنان در مورد روش‌های حمل ایمنی که شما برای کارخانه خود توسعه داده‌اید یاد آوردی کنید. از آگاهی کارکنان نسبت دستورات ایمنی و

تمرین‌های لازم برای حمل ایمن سود پرک اطمینان حاصل کنید و تمرین‌های قبلی در مورد نحوه مواجه با حادثه‌های احتمالی را تکرار کنید.

مصارف کاستیک سودا

صنایع غذایی:

در صنایع غذایی از کاستیک سودا برای شست‌وشوی میوه‌ها و سبزیجات، تولید شکلات و کاکائو، رنگ کارامل، نوشیدنی‌ها و بستنی استفاده می‌شود. این ماده همچنین به عنوان آنتی‌باکتریال در کنسروها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در فرایند تولید زیتون برای تلخی‌زدایی کاربرد دارد.

صابون و شوینده:

یکی دیگر از مصارف مهم سود سوزآور در صنعت مواد شوینده است. در این صنایع از سدیم هیدروکسید برای صابون‌سازی، فرایندی که چربی، پی و روغن‌های گیاهی به صابون تبدیل می‌شود، استفاده می‌شود. همچنین این ماده برای تولید سورفکتانت‌های آنیونی که یک ماده ضروری

و مهم در اغلب محصولات پاک‌کننده و شوینده می‌باشد، استفاده می‌گردد. در صنعت نیز این ماده را به آب اضافه می‌کنند و پس از گرم‌کردن، برای تمیزکاری تجهیزات و مخازن مورد استفاده قرار می‌دهند.

NaOH در منازل به عنوان یک نوع بازکننده چاه و تخلیه کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید مواد سفیدکننده:

یکی دیگر از کاربردهای کاستیک سودا استفاده جهت تولید سفیدکننده‌هاست. سفیدکننده‌ها کاربردهای صنعتی و خانگی فراوانی مانند چربی‌بری و کنترل قارچ و کپک دارند.

تصفیه آب:

از این ماده برای بالا بردن pH آب نیز استفاده می‌شود، افزایش pH آب باعث می‌شود که میزان سرب، مس و فلزات سمی که می‌تواند در آب آشامیدنی حل شود، کاهش یابد.

کاغذ و خمیر کاغذ:

بیشترین استفاده و کاربرد کاستیک سودا یا سود پرک در سراسر جهان در صنایع کاغذسازی می‌باشد. از سود سوزآور در فرآیندهای خمیرسازی، سفیدکردن و جوهربری کاغذهای بازیافتی استفاده می‌گردد.

پارچه:

از سود سوزآور به‌منظور فرآوری کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر استفاده می‌شود.

محصولات نفتی:

از کاستیک سودا همچنین در فرآیند اکتشاف، تولید و فرآوری نفت و گاز طبیعی استفاده می‌شود.

تولید آلومینیوم:

یکی از کاربردهای مهم هیدروکسید سدیم یا کاستیک سودا در صنعت آلومینیوم‌سازی برای حل‌کردن سنگ معدن بوکسیت (ماده اولیه تولید آلومینیوم) است.

از بین‌بردن بافت‌ها:

از NaOH برای از بین بردن بافت‌های اجساد جانواران و گیاهان استفاده می‌شود به این صورت که با قراردادن لاشه حیوانات در یک محفظه مهر و موم شده و سپس اضافه‌کردن مخلوطی از NaOH و آب به آن، لاشه را تجزیه می‌کنند. معمولا برای از بین بردن جسد حیواناتی که در اطراف

جاده‌ها می‌میرند از کاستیک سودا استفاده می‌شود.

فرآیند تولید سود پرک

بیش از ۹۵ درصد ظرفیت تولید کلر و تقریباً ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید سدیم هیدروکسید (سود کاستیک یا سود پرک) بر اساس فرآیند هیدرولیز آب نمک می‌باشد. در این فرآیند محلول سدیم کلرید (آب نمک) به‌صورت الکترولیزی به کلر (کلر گازی) و محلول سدیم هیدروکسید و هیدروژن

(هیدروژن گازی) تجزیه می‌شود. اگر به جای استفاده از آب نمک (محلول سدیم کلرید)، از محلول کلسیم کلرید یا پتاسیم کلرید به‌عنوان ماده اولیه استفاده شود، محصول واکنش به‌جای سدیم، حاوی پتاسیم یا کلسیم خواهد بود. همچنین فرآیندهایی وجود دارد که هیدروژن کلرید مایع

را به هیدروژن و کلر و یا سدیم کلرید ذوب شده را به کلر و سدیم فلزی تبدیل می‌کنند.

در تولید سود مایع با استفاده از محلول سدیم کلرید به‌ عنوان ماده اولیه، به ازای تولید هر ۱۰۰۰ کیلوگرم کلر، حدود۱۱۲۶ کیلوگرم سدیم هیدروکسید و ۲۸ کیلوگرم هیدروژن تولید می شود. مقدار زیادی از هیدروژن تولیدشده در این فرایند برای تولید آمونیاک، هیدروکلریک اسید و

هیدروژنه کردن ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی  طرح تولید خیارشور

به طور کلی سه روش مرسوم جهت تولید سود سوز آور وجود دارد

1- روش غشایی (ممبران – Membrane cell)

2- روش دیافراگم (Diaphragm cell)

3- روش جیوه ای (مرکوری – Mercury cell)

کد آیسیک مرتبط با صنعت سود سوز آور

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

عنوان فارسی سریال کد
سود سوز آور مایع 2411512495
سود سوزآور جامد 2411512496
هیدروکسید سدیم (سود سوزآور ) 2411412494

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت سود سوز آور

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

عنوان فارسی کد تعرفه گمرکی
سود سوز آور مایع 2815
سود سوزآور جامد 2815
هیدروکسید سدیم (سود سوزآور ) 2815

چرا ماده شیمیایی سود پرک برای کشور اهمیت دارد؟

سود پرک یا کاستیک سودا یه ماده پر مصرف در صنایع مختلف است. کارخانه های زیادی برای تولید محصولات مختلف و انجام بسیاری از واکنش ها، به کاستیک سودا نیاز دارند. سهم تولید داخل از این ماده بسیار زیاد است بنابراین بهترین راه برای رونق اقتصادی به واسطه این ترکیب،

یافتن یک موقعیت تجاری در بازارهای جهانی است. تولیدکنندگان سود پرک در حال حاضر در پی صادرات محصولات خود هستند و هر بیشتر در این زمینه موفق تر باشند، اقتصاد کشور نیز بیشتر رشد خواهد کرد.

در حال حاضر، کشورهای زیادی در همسایگی ایران وجود دارند که به شدت به خرید سود پرک نیاز دارند؛ کشورهایی نظیر ترکمنستان و عراق، صنایعی دارند که از این ترکیب به عنوان ماده اولیه خود در تولید محصولات متنوع استفاده می کنند. بدیهی است به دست آوردن بازار این

کشورها، راه را برای صادرات کاستیک سودا هموار می سازد.

تولید سود جامد پرک در ایران

سود جامد پرک تولیدی در صنایع داخلی ایران از کیفیت مناسبی برخوردار است. برهمین اساس تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی توانسته‌اند سهم درخور توجهی از بازار کاستیک سودا در منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص دهند. در حال حاضر کشورهایی چون عراق، ترکیه، پاکستان،

بنگلادش و کشورهای آسیای میانه از مهمترین اهداف صادراتی ایران هستند. هندوستان نیز از واردکنندگان مطرح کاستیک سودا در جهان است که پیشتر بخش قابل توجهی از صادرات کاستیک سودا در کشورمان به مقصد این کشور صورت می‌گرفته است. البته در سالهای اخیر به‌دلیل

اتخاذ استاندارد BIS از سوی هند و عدم پیروی تولیدات ایران از این استاندارد، صادرات کاستیک سودای ایران به هند متوقف شده است.

کشورهایی همچون کنیا، سودان، تانزانیا و عمده کشورهای تولیدکننده پوشاک نیز از دیگر بازارهای هدف صادراتی این کالا هستند.

بررسی بازار جهانی کاستیک سودا بر حسب صنایع

بر اساس مطالعات صورت گرفته بزرگترین بازار Caustic soda مربوط به استفاده از آن برای جداسازی آلومینا از بوکسیت است که برای تولید آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 2018 این بخش حدود 18.10% از بازار را به خود اختصاص داده بود که پیش بینی می شود تا سال 2027 این عدد به 18.40% برسد.

صنعت کاغذ نیز پس از آلومینا بزرگترین سهم بازار سود را در اختیار دارد. از کاستیک سودا برای سفید سازی خمیر کاغذ استفاده می شود.

در سال 2018 این صنعت حدود 17.05 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. بر اساس مطالعات صورت گرفته بازار Caustic soda در آینده نیز با توجه به رشد بازار کاغذ شاهد رشد خواهد بود.

از آنجایی که سدیم هیدروکسید در تولید بسیاری از مواد آلی مورد استفاده قرار می گیرد ، پس از دو مورد عنوان شده در بالا یعنی تولید آلومینا و کاغذ ، تولید مواد شیمیایی آلی بزگترین بازار کاستیک سود را در اختیار دارد.

در رده های بعدی نیز تولید مواد معدنی ، صابون و شوینده ها ، تصفیه آب ، نساجی ، رنگ و جوهر قرار دارند. بر اساس مطالعاتی که بر روی 9 مورد عنوان شده صورت گرفته است ، ارزش بازار سود سوزآور تا سال 2027 به 56687 میلیون دلار خواهد رسید.

مطالعات بازار بر اساس منطقه جغرافیایی

بر اساس مطالعات صورت گرفته منطقه آسیا اقیانوسیه بزرگترین بازار Caustic soda را به خود اختصاص داده است و پس از آن آمریکای شمالی و اروپا در رده های بعدی قرار دارند .

در یک پیش بینی اقتصادی که بین سال های 2017 تا 2027 صورت گرفته است ، میزان رشد بازار کاستیک سودا در منطقه آسیا پاسفیک حدود 6.22% تخمین داده شده است که بالاترین رشد در میان مناطق مختلف بوده است.

در همین گزارش چین به عنوان بزرگترین عامل این رشد معرفی شده است. چین در حال حاضر بزرگترین تولید کننده و بزرگترین مصرف کننده سدیم هیدروکسید در جهان است.

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *