×
خانه » صنایع » طرح تولید آهک صنعتی
27 فروردین 1399

طرح تولید آهک صنعتی

طرح تولید آهک صنعتی

آهک یا کلسیم اکسید (cao) از جمله موادی است که کارایی آن از دوران باستان، توسط بشر شناخته شده‌است و از آن در ساخت انواع بناها و برای اتصال محکمتر قطعات سنگ یا چوب بکار گرفته می‌شد.زمان درازی است که ایرانیان شفته آهکی (ملات دوغاب آهک و خاک)، ساروج (ملات دوغاب آهک و خاکستر) و ملات آهک آبی را می‌شناسند و با آن‌ها ساختمان می‌سازند. پس از جنگ جهانی دوم، در کشورهای صنعتی هم برای پایدار کردن زمین، به ویژه برای پی‌سازی راه و جلوگیری از روییدن گیاه و رو زدن آب در بستر، شانه‌ها و دامنه‌های راه و باندهای پرواز و ایستگاه‌های هواپیما، شفته آهکی مصرف می‌شود. با شفته آهکی پی سازی و آب‌بندی می‌کنند.کربنات کلسیم به ندرت به صورت آهک خالص در طبیعت پیدا می‌شود.

این سنگ، بیشتر به صورت آهک رسی ، آهک ماسه‌ای و دولومیت یافت می‌شود. ناخالصیهای مهم سنگ آهک عبارتند از : منیزیم ، سیلیس ، آلومینیوم و منگنز. سنگ آهک در کوره و در دمای مناسب با ترکیب شیمیایی آن پخت می‌گردد. سنگ آهک خالص در دمای خالص در دمای حدود 1000 درجه سانتیگراد و سنگ آهک رسی یا دولومیتی در دمای حدود 1300 درجه سانتیگراد کلسینه می‌شود.

چرخه تولید آهک

کلمه “آهک” به محصولاتی اطلاق می شود که از سنگ آهک پخته شده (کلسینه) مانند آهک زنده (quicklime) و آهک هیدراته (hydrated lime) شده است. سنگ آهک سنگ طبیعی رسوبی و فراوان است که شامل سطوح بالایی از کربنات کلسیم و / یا منیزیم و یا دولومیت (کربنات کلسیم و منیزیم) همراه با مقدار کمی از مواد معدنی دیگر است. سنگ آهک از معادن و معادن زیرزمینی در سراسر جهان استخراج شده است.

lime-cycle-infographic

انواع آهک

آهک چرب یا پر قوه:

این نوع آهک ، حدود چهار درصد ناخالصی همراه دارد و مهمترین ویژگی آن این است که در تماس با آب به‌شدت شکفته می‌شود و حجم آن تا حدود 2.5 برابر مقدار اولیه‌اش افزایش می‌یابد.

مخلوط آن با شن در تماس با گاز کربنیک به‌سرعت خود را می‌گیرد و سفت می‌شود، (به مدت 15 روز در مجاورت هوا). از اینرو ، آهک چرب را آهک هوایی نیز می‌گویند.

آهک‌های کم قوه:

این نوع آهک از سنگ آهک‌هایی که 5 تا 6 درصد آهک دارند، تولید می‌شود و ناخالصی‌های عمده آن را اکسید آهن (II) (گل اُخری) ، اکسید سیلیسیم (سیلیس) و اکسید آلومینیوم (آلومین) تشکیل می‌دهد.

از ویژگیهای این نوع آهک آن است که به‌کندی شکفته می‌شود و ملاط حاصل از مخلوط آن با شن ، به‌آرامی‌ در هوا سفت می‌شود.

آهک‌های آبی:

این نوع آهک ، معمولا از سنگ آهک‌هایی که حدود 6 تا 22 درصد گل رس دارند، تهیه می‌شود.

از ویژگیهای مهم این نوع آهک آن است که دور از هوا و حتی در زیر آب ، به آهستگی سفت می‌شود، در تماس با آب خیلی شکفته می‌شوند و با آب خمیر کم‌چسب تولید می‌کند. بطور کلی ، می‌توان این نوع آهک‌ها را حد واسط بین آهک‌های هوایی و سیمان دانست.

مصارف آهک زنده و هیدراته:

در صنعت آهن و فولاد 41 درصد، صنعت ساختمان 32 درصد، محیط زیست 3 درصد، صنایع شیمیایی 6 درصد، کاغذ سازی ، سرامیک ، رنگ سازی، تصفیه قند ، چرم سازی ، کشاورزی و صنعت نفت 8 درصد را شامل می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  طرح فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

روش تولید آهک هیدراته :

شرايط صنعتي مانند نوع كوره, زمان پخت, زمان تركيب با آب و همزدن, ميزان آب, دماي پخت, سايز مواد و غيره, در ميزان هيدراته شدن آهک تأثير زيادي دارد. امروزه با توجه به سيستم هاي مدرن در زمينة توليد آهک هيدراته مانند دستگاه‌هاي مدرن شكفته ساز آهك زنده كه بصورت كامل و خودكار مواد اوليه را دريافت، ذخيره و شكفته كرده و سايز ذرات را اندازه‌گيري مي‌كنند و همچنين بوسيلة انواع کوره هاي پيشرفته مانند كوره‌هايي با تكنيك تغذية مركب ، كوره‌هايي با حالت مورب دوتايي ، كوره هاي عمودي حلقوي ، كوره هاي احياء كنندة موازي و كوره‌هاي دوار ، امکان توليد تيپ هاي مختلف آهک هيدراته از آناليزهاي متفاوت مواد اوليه ممکن مي باشد.

بازار جهانی آهک

آهک Lime در انواع مختلف آن یک ماده مهم در صنعت ساخت و ساز است. در صنایع شیمیایی از آهک استفاده شده و در صنایع متالورژی و تولید فلزات ، تولید شیشه و کاغذ سازی هم مصارف زیادی دارد. بزرگی بازار فروش آهک در انواع گوناگون آن نظیر آهک هیدراته ، آهک زنده ، آهک شکفته ، اهک شفته ، آهک پخته و … طی سال ۲۰۱۵ میلادی دارای حجمی برابر ۴۵ میلیارد دلار بوده است. پیش بینی می شود این رقم به چیزی در حدود ۷۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴ افزایش یابد.

کدام بازار آهک بیشترین رشد را دارد؟

گسترش جمعیت شهرنشین در مناطق آسیا پاسیفیک و خاور میانه و در نتیجه نیاز بیشتر به آهک برای ساخت و ساز و گسترش شهر ها موجب افزایش بزرگی بازار آهک می شود. منطقه آسیا پاسیفیک از این نظر با دارا بودن سهم ۷۰ درصدی در سال ۲۰۱۵ ، بزرگترین بازار فروش آهک در جهان بوده است و در صورت حفظ همین میزان مصرف ، همچنان بیشترین سهم را خواهد داشت. اما در دیگر مناطق جهان چطور؟

گسترش مصارف خدماتی و زیست محیطی از آهک ، سبب رشد بازار آهک در اروپا خواهد شد. البته عدم رشد صنعت ساخت و ساز در اروپا باعث پیش بینی کاهش مصرف آهک در این منطقه می شود. در آمریکای شمالی هم صنایع شیمیایی بیشترین بازار فروش آهک را در اختیار دارد. در مجموع می توان رشد گسترده بازار فروش آهک را در سطح جهان بینی نمود.

وضعیت بازار آهک در ایران

ایران نیز مانند دیگر کشور های خاورمیانه ، یک کشور صنعتی محسوب نمی شود بنابراین سهم غالب بازار فروش آهک در صنعت متالوژی و تولید فلزات نیست. با توجه به افزایش شهر نشینی در کشور و گسترش روزافزون ساخت و ساز ، بیشترین میزان فروش آهک به این صنعت اختصاص یافته و پیش بینی می شود با افزایش جمعیت و نیاز به تولید بیشتر ساختمان ها و جاده ها ، مصرف آهک در ایران طی سال های آینده افزایش یابد. آهک در صنعت ساختمانی هم به عنوان ملات کاربرد دارد و هم می تواند از آهک زنده و آهک هیدراته برای تولید مصالح ساختمانی مانند سیمان و آجر و بلوک استفاده نمود.

مطلب پیشنهادی  طرح تولید آب معدنی گازدار و طعم دار

صادرات آهک و فروش آهک صادراتی

فروش آهک صادراتی ایران به کشور های عراق ، افغانستان ، پاکستان ، ترکمنستان و کشور های حاشیه خلیج فارس انجام می شود. صادرات آهک از کشور به منظور استفاده در صنایع ذوب فلزات و تولید فولاد ، بخش ساختمانی ، تصفیه آب و فاضلاب و تولید محصولاتی همچون رنگ و پلاستیک و … صورت می گیرد. به دلیل اینکه کشور های همسایه ما و بخصوص عراق و افغانستان در دوره بازسازی خود می باشند و بازار بسیار مناسبی جهت خرید محصولات ایرانی هستند ، تقاضای زیادی جهت واردات مواد اولیه نظیر آهک از ایران دارند. اما بازرگانان و تجار ایرانی باید اطلاعات کافی در این زمینه را داشته و یا با یک مجموعه مسلط به امر صادرات همکاری نمایند.

مشخصات آهک صادراتی

آهک صادراتی باید از لحاظ کیفیت ، مشخصات فنی ، بسته بندی و مدارک و مجوز ها دارای استاندارد های کافی باشد. هر صنعتی نیاز به آهک مخصوص به خود را دارد. برای مثال آهک مورد استفاده در تولید سیمان ، از نوع آهک زنده میکرونیزه با خلوص بالا است. همچنین برای تصفیه آب و فاضلاب ، از آهک هیدراته استفاده می شود. بنابراین باید شناخت کافی نسبت به نوع و کیفیت آهک صادراتی داشت.

صادرات آهک از کشور معمولا در داخل کیسه های 25 تا 40 کیلوگرمی انجام می شود که این کیسه ها در داخل کیسه جامبوبگ قرار می گیرد و یا با قرار گیری بر روی پالت و بوسیله شیرینگ و تسمه محکم می شود. نوع بسته بندی آهک صادراتی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا حمل ، جابجایی بین کامیون های داخلی و صادراتی و همچنین انبارداری آن را تسهیل می نماید.

مورد مهم دیگر در زمینه‌ی صادرات آهک ، در اختیار داشتن اسناد مثبته است که جهت انجام امور گمرکی و توسط فروشنده و کارخانه تولید کننده آهک ارائه می گردد. این اسناد که شامل پروانه تولید ، فاکتور فروش (جهت احراز مشخصات محصول) و … هستند ، باید در زمان رسیدن کالا در گمرک وجود داشته باشد.

کد تعرفه مرتبط با آهک صنعتی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات بسته بندی آهک کد تعرفه: ۸۴۲۲۴۰۰۰

تجهیزات تولید آهک کد تعرفه: ۸۴۷۴۸۰۰۰

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *