×
خانه » گلخانه » شرایط دمایی گلخانه خیار
12 اسفند 1398

شرایط دمایی گلخانه خیار

دمای گلخانه صیفی و سبزیجات

ساختار فنی گلخانه بایستی مناسب باشد و دارای دماسنج، ماکسیمم مینیمم ، رطوبت سنج ، توری ضد حشره ، دریچه سقفی ، فن جهت تهویه، دستگاه هیتر گلخانه و جایگاه خارج محوطه گلخانه بطوریکه از طریق فن هوای گرم درون لوله های پلاستیکی وارد گلخانه شود تا از سوختگی بوته های مجاور بخاری می باشد.

اهمیت شرایط آب و هوایی در دمای گلخانه صیفی و سبزیجات :
۱) دمای حداقل مطلق در گلخانه بالاتر از صفر درجه باشد تا سرمازدگی رخ ندهد. دمای حداکثر مطلق نباید از ٣۵-۴۵ درجه بالاتر باشد.

۲) دمای مناسب گیاهان گلخانه ای اغلب بین ١٧ – ٢٧ درجه می باشد.F

۳) در طول زمستان باید ۵٠٠ – ۵۵٠ ساعت روز آفتابی در یم ن کره مش الی داشته باشیم.

۴) حداقل دمای خاک باید ١۵ درجه باشد .

۵) آستانه دمای شبانه ا بر ی ص فی ی اب ید بین ١۵-١٨ باشد

۶) رطوبت نسبی گلخانه باید بین ٧٠-٩٠% باشد.

کاشت خیار گلخانه

نحوه کشت خیار به دو روش مستقیم و نشایی انجام میگیرد که بهتر است برای تسهیل در رشد و مقاو مسازی بوته از روش نشاء استفاده گردد. در این روش در سینی نشا از پیتماس و کوکوپیت به نسبتهای مشخص استفاده میشود. در شرایط ایدهال بعد از ۳ تا ۶ روز جوانهزنی صورت گرفته و یک ماه بعد میتوان نشاء را به زمین اصلی انتقال داد. برای زمان کشت خیار با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه باید اقدام شود چنانکه در منطقه جیرفت کشت از اوایل مهر ماه شروع و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد اما در بسیاری از مناطق دیگر با توجه به شرایط آب و هوایی دو فصل کشت بهاره و پائیزه وجود دارد.

مطلب پیشنهادی  آشنایی با گلخانه تونلی

دما مورد نیاز برای پرورش خیار گلخانه

خیار گلخانه : خیار گیاهی با نام علمی sativus Cucumis از خانواده Cucurbitacae میباشد . به احتمال قوی این محصول بومی آسیا و افریقاست و در حدود هزاران سال است کشت می شود. خیار در مقابل سرما حساس و ۵ باشد میوه ها بحدکافی تشکیل نمی شوند و یا اینکه اختلالات C طالب گرماست. چنانچه دمای شب پائینتر از ° C 12 و برای رشد و نمو بالای ° C فیزیولوژیکی در آنها ظاهر میگردد. حداقل دما برای جوانه زدن بذر خیار ° ۱۷ به بالا باز میشوند. عمل لقاح در دمای C 15 به بالا و گردهها در دمای ° C 10 میباشد.

گل ها ابتدا در دمای ° ۲۶ تا ۲۹ درجه سانتیگراد انجام میگیرد. زمان متوسط جوانه زنی بذر در شرایط ایده ال ۳ تا ۴ روز و طول دوره رشد تا میوه دهی پس از نشاء در حدود ۳۵ تا ۵۰ روز است. همچنین تراکم استاندارد و مناسب کشت در مترمربع برای کشت زمستانه ۲/۲ در مترمربع و برای کشت بهاره ۷/۱ در مترمربع میباشد. از ۸ هزار هکتار سطح گلخانه کشورمان در حدود ۵/۴ هزار هکتار به کشت این محصول اختصاص دارد. مناطق عمده در کشت خیار گلخانه ای شامل جیرفت، یزد، اصفهان میباشد.

تغییرات دمایی در گلخانه های کشت خیار


برای بسیاری از افراد سوال اینجاست که دما در روز و شب نهایتاً چه مقدار میتواند کمتر یا بشتر باشد. در جواب این سوال میتوانیم بگوییم در طول روز نهایتاً دما میتواند تا ۲۴ الی ۲۷ درجه افزایش یابد و در شب نیز دما میتواند تا ۴ الی ۶ درجه کاهش یابد. این نکته را نیز در ذهن خود داشته باشید که هرچقدر دمای محیط از دمای تعریف شده متغییر باشد راندمان گلخانه شما کاهش خواهد یافت و به نوعی در رند رشد و نمو گاهان اختلال ایجاد خواهد نمود پس سعی کنید دقیقاً مطابق شریطی که در بالا گفته شد عمل نمایید.

مطلب پیشنهادی  آشنایی با بستر مناسب برای کشت گیاهان گلخانه ای

نکاتی که میتوانیم در مورد مقاله بالا بگوییم این است که درجه حرارت گلخانه را به نوعی تنظیم نمایید که با تابش آفتاب هماهنگ باشد چراکه همیشه قسمتی از حرارات گلخانه از طریق تابش نور افتاب تامین میگردد. همچنین این منوال را باید در روز های ابری نیز رعایت نمایید. رطوبت بالا با دمای بالا توأم و برعکس رطوبت کم (آب) دمای کم (کاهش دما) درجه حرارت خاک نیز اهمیت ویژه ای در پرورش خیار دارد. بهتر است دمای خاک بین۱۷-۲۰ حفظ شود تا اختلالی در جذب آب و مواد غذایی پیش نیامده و ریشه ها بتوانند به طور فعال به وظایف خود عمل نمایند. برای این منظور در گلخانه ها لوله های آب گرم از زیر خاک عبور میکند که در زمستان بیشتر این عمل انجام میپذیرد.

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *