×
خانه » گلخانه » شرایط دمایی گلخانه خیار
12 اسفند 1398

شرایط دمایی گلخانه خیار

دمای گلخانه صيفی و سبزیجات

ساختار فنی گلخانه بايستی مناسب باشد و دارای دماسنج، ماکسيمم مينيمم ، رطوبت سنج ، توری ضد حشره ، دريچه سقفی ، فن جهت تهويه، دستگاه هیتر گلخانه و جایگاه خارج محوطه گلخانه بطوريکه از طريق فن هوای گرم درون لوله های پلاستيکی وارد گلخانه شود تا از سوختگی بوته های مجاور بخاری می باشد.

اهميت شرايط آب و هوايی در دمای گلخانه صيفی و سبزیجات :
۱) دمای حداقل مطلق در گلخانه بالاتر از صفر درجه باشد تا سرمازدگی رخ ندهد. دمای حداکثر مطلق نبايد از ٣۵-۴۵ درجه بالاتر باشد.

۲) دمای مناسب گياهان گلخانه ای اغلب بين ١٧ – ٢٧ درجه می باشد.F

۳) در طول زمستان بايد ۵٠٠ – ۵۵٠ ساعت روز آفتابی در يم ن کره مش الی داشته باشيم.

۴) حداقل دمای خاک بايد ١۵ درجه باشد .

۵) آستانه دمای شبانه ا بر ی ص في ی اب يد بين ١۵-١٨ باشد

۶) رطوبت نسبی گلخانه بايد بين ٧٠-٩٠% باشد.

كاشت خیار گلخانه

نحوه كشت خيار به دو روش مستقيم و نشايي انجام ميگيرد كه بهتر است براي تسهيل در رشد و مقاو مسازي بوته از روش نشاء استفاده گردد. در اين روش در سيني نشا از پيتماس و كوكوپيت به نسبتهاي مشخص استفاده ميشود. در شرايط ايدهال بعد از ۳ تا ۶ روز جوانهزني صورت گرفته و يك ماه بعد ميتوان نشاء را به زمين اصلي انتقال داد. براي زمان كشت خيار با توجه به شرايط آب و هوايي منطقه بايد اقدام شود چنانكه در منطقه جيرفت كشت از اوايل مهر ماه شروع و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد اما در بسياري از مناطق ديگر با توجه به شرايط آب و هوايي دو فصل كشت بهاره و پائيزه وجود دارد.

مطلب پیشنهادی  تلقیح گوجه فرنگی

دما مورد نیاز برای پرورش خیار گلخانه

خیار گلخانه : خيار گياهي با نام علمي sativus Cucumis از خانواده Cucurbitacae ميباشد . به احتمال قوي اين محصول بومی آسيا و افريقاست و در حدود هزاران سال است كشت مي شود. خيار در مقابل سرما حساس و ۵ باشد ميوه ها بحدكافی تشكيل نمي شوند و يا اينكه اختلالات C طالب گرماست. چنانچه دماي شب پائينتر از ° C 12 و براي رشد و نمو بالاي ° C فيزيولوژيكي در آنها ظاهر ميگردد. حداقل دما براي جوانه زدن بذر خيار ° ۱۷ به بالا باز ميشوند. عمل لقاح در دماي C 15 به بالا و گردهها در دماي ° C 10 ميباشد.

گل ها ابتدا در دماي ° ۲۶ تا ۲۹ درجه سانتيگراد انجام ميگيرد. زمان متوسط جوانه زني بذر در شرايط ايده ال ۳ تا ۴ روز و طول دوره رشد تا ميوه دهی پس از نشاء در حدود ۳۵ تا ۵۰ روز است. همچنين تراكم استاندارد و مناسب كشت در مترمربع براي كشت زمستانه ۲/۲ در مترمربع و براي كشت بهاره ۷/۱ در مترمربع ميباشد. از ۸ هزار هكتار سطح گلخانه كشورمان در حدود ۵/۴ هزار هكتار به كشت اين محصول اختصاص دارد. مناطق عمده در كشت خيار گلخانه ای شامل جيرفت، يزد، اصفهان ميباشد.

تغییرات دمایی در گلخانه های کشت خیار


برای بسیاری از افراد سوال اینجاست که دما در روز و شب نهایتاً چه مقدار میتواند کمتر یا بشتر باشد. در جواب این سوال میتوانیم بگوییم در طول روز نهایتاً دما میتواند تا ۲۴ الی ۲۷ درجه افزایش یابد و در شب نیز دما میتواند تا ۴ الی ۶ درجه کاهش یابد. این نکته را نیز در ذهن خود داشته باشید که هرچقدر دمای محیط از دمای تعریف شده متغییر باشد راندمان گلخانه شما کاهش خواهد یافت و به نوعی در رند رشد و نمو گاهان اختلال ایجاد خواهد نمود پس سعی کنید دقیقاً مطابق شریطی که در بالا گفته شد عمل نمایید.

مطلب پیشنهادی  گلخانه هیدروپونیک گوجه

نکاتی که میتوانیم در مورد مقاله بالا بگوییم این است که درجه حرارت گلخانه را به نوعی تنظیم نمایید که با تابش آفتاب هماهنگ باشد چراکه همیشه قسمتی از حرارات گلخانه از طریق تابش نور افتاب تامین میگردد. همچنین این منوال را باید در روز های ابری نیز رعایت نمایید. رطوبت بالا با دمای بالا توأم و برعکس رطوبت کم (آب) دمای کم (کاهش دما) درجه حرارت خاک نیز اهمیت ویژه ای در پرورش خیار دارد. بهتر است دمای خاک بین۱۷-۲۰ حفظ شود تا اختلالی در جذب آب و مواد غذایی پیش نیامده و ریشه ها بتوانند به طور فعال به وظایف خود عمل نمایند. برای این منظور در گلخانه ها لوله های آب گرم از زیر خاک عبور میکند که در زمستان بیشتر این عمل انجام میپذیرد.

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *