×
خانه » گلخانه » توت فرنگی گلخانه ای و انواع آن
17 اسفند 1398

توت فرنگی گلخانه ای و انواع آن

تاریخچه توت فرنگی

توت فرنگی گیاهی علفی، متعلق به خانواده گل سرخیان و بومی جنگل های اروپاست که گونه وحشی آن دارای گل و برگ های کوچک است که تا حدود ۳۰۰ سال قبل، به شکل امروزی وجود نداشت.در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگیهای وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید. در جنگلهای شمال ایران توت فرنگی وحشی بطور فراوان یافت می‌شود. به نظر می‌رسد که اولین رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه به ایران آمد و به نام اتابکی خوانده شد.

توت‌ فرنگی از میوه ‌های پرطرفدار در بازار است و بازار فروش مناسبی دارد.در قرن چهاردهم در فرانسه، توت فرنگی های وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید.ریشه توت فرنگی افشان، ظریف و سطحی است و بیشتر در عمق 20 تا 30 سانتی متر خاک فعالیت می کند.کشت و تولید توت فرنگی به سبک هیدروپونیک در حال حاضر یکی از سودآورترین تولید ها در بین سایر محصولات گلخانه ای است. این نکته را مد نظر قرار دهید برای راه اندازی گلخانه کشت توت فرنگی، احداث گلخانه کمتر از ۵۰۰۰ متر برای این کار توجیه اقتصادی ندارد.کشت بدون خاک یا هیدروپونیک از جمله روش ‌هایی است که در سال ‌های اخیر طرفداران بسیاری یافته است. در این نوع کشت برای تولید محصول، به هیچ‌ وجه از خاک استفاده نمی‌شود.در این روش هیدروپونیک، بذر گیاه در یک بستر کشت بدون خاک، کاشته می‌شود و مواد ‌غذایی مورد نیاز از طریق سیستم آبیاری و به ‌صورت محلول به گیاه داده می‌شود. این نوع کشت در محیط گلخانه انجام می شود.در کشت توت فرنگی به روش گلخانه ای، تا 1.5 برابر کشت معمولی محصول برداشت می‌شود.

مشخصات گیاه شناسی

مشخصات گیاه شناسی و ارقام موجود توت فرنگی: توت فرنگی از جنس فراگاریا (Fragaria) و گونه رژا (Resea) بوده که امروزه از گونه های شیلنسیس (Chilensis) و ویرجینیا (Virginia) و هیبرید بین ایندو یعنی اناناس (ananasae) استفاده زراعی می گردد.
عموما گیاهانی علفی باساقه های رونده یا استولون هستند.برگها مشتمل بر سه برگچه خشن و کرک دار برنگ سبز تیره بوده که در برخی از ارقام شفاف می باشند. ساختمان گل شامل ۵ گلبرگ سفید که در قسمت تحتانی خود به یک زائده کوچک متصل است، کاسه گل شامل ۵ کاسبرگ سبز رنگ بوده که در قسمت تحتانی تقریبا به یکدیگر جوش خورده می باشند. تعداد کاسبرگها در برخی از ارقام زراعتی ممکن است بیش از ۵ عدد باشد. پرچمها به تعداد ۲۰ عدد یا کمی بیشتر یا کمتر است. مادگی به تعداد زیاد و بصورت مارپیچی بر روی نهنج قرار گرفته است و در مجموع و همراه با نهنج فرم نسبتا کشیده ای را تشکیل می دهد. مادگی از فندقه های جدا از یکدیگر که هر کدام دارای تخمدان با شکل راست و کوتاه می باشد تشکیل شده است. در هر تخمدان یک تخمک وجود دارد و در واقع بذر به تعداد فندقه ها تولید می شود. گل در واقع دو چنسه و پس از تلقیح گلبرگها ریزش کرده و نهنج بتدریج رشد و گوشتی شکل می گیرد و میوه بمرور زمان آبدار شده و از حالت اسیدی به قندی تبدیل می شود. اگر لقاح ناقص باشد تعداد فندقه ها محدود و چه بسا تقارن میوه حفظ نمی شود.

انواع توت فرنگی

امروزه، چندین رقم عالی توت فرنگی روز خنثی وجود دارد که انتخاب فوق­ العاده ­ای برای باغبانان محسوب می­شود و میوه تازه را به طور مداوم عرضه می­کند.

توت فرنگی کئوکی

کئوکی شبیه انواع وحشی توت ­فرنگی است، اما از طریق دانه رشد نمی­کند و مزیت قابل توجهی در تولید دارد. این رقم برای باغبانان ویژه مناسب است.این رقم میوه کوچک با طعم و مزه خوب را تولید می­کند. این توت فرنگی برای شبکه پرندگان بسیار مهم است. آن­ها از این رقم استفاده می­کنند. کئوکی مقدار تولید بسیار بالایی دارد و برای پوشش زمین مناسب است. این رقم نسبت به خاک اسیدی متحمل بوده و به مراقبت کمتری نیاز دارد. در مناطقی که زمین یخ می­زند می­توان از مالچ استفاده نمود. بهترین ناحیه برای کشت این رقم، ناحیه 9-3 است.

توت فرنگی مونتری – UC

مونتری یک رقم روز خنثی بوده و گلدهی قوی­تری نسبت به آلبیون دارد، اما الگوی تولید آن مشابه آلبیون است. این گیاه بسیار قوی بوده و برای تولید به فضای بیشتری نسبت به آلبیون نیاز دارد. این رقم برای کاربرد ارگانیک خوب است.میوه مونتری کمی بزرگ بوده و نسبت به میوه آلبیون سختی کمتری دارد. صفات پس از برداشت مونتری تا حدودی مشابه آلبیون است. مونتری دارای طعم فوق­ العاده ­ای بوده و شیرین است و در بین ارقام کالیفرنیا منحصربفرد می­باشد.

مونتری دارای مقاومت خوبی در برابر بیماری­ها است، با این حال نسبت به کپک پودری (Sphaerotheca macularis) حساس است.

توت فرنگی Ann – LCN شیرین

توت­ فرنگی شیرین یک گیاه قوی با کارایی بالا و طعم استثنایی است. میوه آن بزرگ بوده و مخروطی شکل است. این میوه دارای استحکام متوسط بوده و تعادل اسید – قند خوبی دارد و از طعم شیرینی برخوردار است. توت­ فرنگی شیرین به رنگ قرمز براق است. این رقم چندین ساقه رونده را در مزرعه تولید می­کند. توت­ فرنگی شیرین به نظر می­رسد که مقاومت بالایی نسبت به پژمردگی فوزاریومی دارد. این رقم یک انتخاب عالی برای سیستم­های تولید ارگانیک است.

توت فرنگی آلبیون – UC

رقم آلبیون یک رقم روز خنثی بوده و از نظر طعم دارای استاندارد طلایی است. “آلبیون” مقاوم به پژمردگی ورتیسیلیوم (Verticillium dahlia) و پوسیدگی فیتوفترا (Phytophthora cactorum) بوده و مقاومت نسبی به پوشیدگی آنتراگنوز (Colletotrichum acutatum) دارد.هنگامی که به درستی تیمار شود، آلبیون به کرم عنکبوتی دو نقطه­ ای (Tetranychus urticae) مقاوم است. میوه “آلبیون” اغلب بلند، مخروطی و متقارن است. میوه آلبیون سخت بوده و به رنگ قرمز تیره است.همواره در طول فصل رشد رقم آلبیون میوه تولید می­کند. یکی از دلایل این امر تولید تعداد زیادی ساقه رونده می­باشد که باعث حفظ تولید بالا می­گردد.

توت فرنگی کابریلو – UC

جدیدترین رقم روز خنثی توت­ فرنگی توسط شرکت UCDavis کالیفرنیا منتشر شده است. این رقم دارای گلدهی متوسط بوده و سازگاری بالایی با زمستان و تابستان دارد. اندازه و استحکام میوه آن نسبت به رقم آلبیون بیشتر بوده و عملکرد و طعم آن فوق ­العاده است.در برابر کپک پودری، پژمردگی ورتیسیلیومی، پوسیدگی فیتوفترا تاج و بخصوص لکه برگ مقاوم بوده و تیمار مناسب می­تواند باعث مقاومت به کرم عنکبوتی دو نقطه ­ای شود. اما این رقم نسبت به پوسیدگی آنتراگنوز تاج حساس است.

توت فرنگی پورتولا – UC

پورتولا یک رقم روز خنثی قوی بوده و سازگاری گسترده ­ای دارد. این رقم را می­توان در سیستم­های استاندارد در زمستان کشت کرد که در آن میوه­ های کمتری نسبت به آلبیون تولید می­شود. به دلیل پاسخ قوی به گلدهی، رقم پورتولا بیشتر در سیستم­های کاشت بهار و تابستان استفاده می­شود.پورتولا گیاهی قوی بوده و نسبت به آلبیون ممکن است به تراکم کمتری نیاز داشته باشد. از نظر اندازه، میوه پورتولا شبیه آلبیون بوده، اما نسبت به آن سبک­تر و رنگ شفاف­تری دارد. خصوصیات پس از برداشت پورتولا شبیه به آلبیون است.عطر و طعم میوه پورتولا، به خصوص در فصل میوه ­دهی بسیار عالی است. پورتولا مقاومت خوبی در برابر بیماری دارد.

مطلب پیشنهادی  کاهش رطوبت نسبی در گلخانه

توت فرنگی سن­آندراس – UC

سن­آندراس رقم روز خنثی متوسط بوده و الگوی تولید آن شبیه آلبیون است. در اوایل فصل گیاه سن­آندراس تا حدودی قوی­تر از آلبیون است، اما اندازه گیاه در طول فصل بهار به دلیل سازگاری بالا مشابه آلبیون است.

این رقم ساقه رونده اندکی را در مزرعه تولید می­کند. میوه سن­آندراس از نظر ظاهر استثنایی است و در اوایل فصل نسبت به آلبیون بهتر است.رنگ میوه رقم سن­آندراس نسبت به آلبیون روشن­تر است و ویژگی­های پس از برداشت آن مشابه آلبیون است. عطر و طعم سن­آندراس شبیه آلبیون است. رقم سن­آندراس در برابر بیماری مقاوم بوده و هیچ هشدار جدی ندارد. این میوه در اوایل فصل کیفیت بسیار بالایی دارد و رقم مناسب برای کشت در کالیفرنیای جنوبی است. تولید میوه سن­آندراس مشابه یا اندکی کمتر از آلبیون است.

توت فرنگی سی­اسکوپ – UC

رقم سی­اسکوپ یک رقم استاندارد قابل اعتماد در صنعت توت ­فرنگی است. این رقم تحمل بالایی نسبت به بسیاری از بیماری­های ویروسی رایج در کالیفرنیا دارد، اما نسبت به لکه برگی حساس است.میوه سی­اسکو بزرگ و طعم­دار بوده و دارای پوشش براق جذابی است. همچنین، سی­اسکوپ انعطاف ­پذیری بالایی نسبت به شرایط کشت دارد؛ به طوری که برای تنظیم میوه به دمای پایین زیادی نیاز ندارد.سی­اسکوپ میوه­ های بزرگ با طعم فوق العاده را در طول فصل تولید می­کند، اما بیشترین عملکرد آن در اواخر بهار و پاییز حاصل می­شود.

رقم روز کوتاه “جان بیرینگ”

توت فرنگی روز کوتاه “جان بیرینگ”، در یک دوره 3-2 هفته­ای در بهار یک بار محصول تولید می­کند. این رقم در قدیم کشت می­شد و تنها یک دوره گلدهی را داشت، اما ساقه­ های رونده بسیاری را تولید می­کرد. این رقم به گونه­ های زودرس، میان رس و دیررس تقسیم می­شود. بزرگترین میوه عمدتا از رقم جان بیرینگ حاصل می­شود.

توت فرنگی لوسیا – LCN

لوسیا یک گیاه با ارتفاع متوسط و قوی می­باشد که از نظر معماری مشابه توت فرنگی شیرین است. این رقم دارای گل­آذین مشابه بوده و امکان برداشت محصول و کشیدن علف­های هرز را فراهم می­کند.این گیاه رشد خود را تا زمان برداشت ادامه داده و می­توان از برنامه­ های کودی موثرتری استفاده کرد.به نظر می­رسد که لوسیا نیاز تغذیه ­ای کمتری نسبت به آلبیون دارد. میوه لوسیا به اندازه توت فرنگی شیرین بزرگ نیست، اما طعم، استحکام و یکنواختی خوبی دارد.

توت فرنگی رابی جان – LCN

رقم رابی جان آخرین نسخه Lassen Canyon Nursery می­باشد که بازخورد مثبت زیادی را در جنوب شرقی ایجاد کرده است. بین لوسیا، رابی جان و اسکارلت، رابی جان رقم روز کوتاه و قوی بوده و دارای ساختار برگی متراکمتری نسبت به اسکارلت است.
رابی جان دارای رنگ بیرونی و درونی تیره ­تری نسبت به سایر ارقام است. این میوه دارای طعم بسیار خوبی است. علاوه بر این، رابی جان مزه بسیار بالایی نسبت به سایر ارقام دارد.

توت فرنگی اسکارلت – LCN

رقم اسکارلت گیاه متوسط تا قوی است. این رقم نسبت به لوسیا و توت فرنگی شیرین کوتاه تر است. استحکام میوه آن نسبت به توت فرنگی شیرین، لوسیا و رابی جان بیشتر است. رنگ داخلی اسکارلت روشن­تر از توت فرنگی شیرین، لوسیا و رابی جان است. اسکارلت عملکرد بسیار بالایی را دارد.میوه آن شبیه لوسیا نیست، اما در طول فصل برداشت کیفیت، اندازه و طعم آن بسیار خوب بوده و آن را حفظ می­کند.

توت فرنگی استلا – LCN

این رقم تولید بالایی داشته و میوه آن بزرگ بوده و داخل و خارج آن به رنگ قرمز تیره است. در طول تولید، شکل مخروطی یکنواختی دارد. میوه آن بسیار شیرین بوده و معطر و سفت است.این رقم نسبت به گرما و باران متحمل بوده و اندازه آن در اواخل فصل کاهش می­یابد. این رقم به مقادیر بالایی از نیتروژن نیاز دارد.

توت فرنگی بنیسیا – UC

این گیاه یک گیاه متوسط تا قوی بوده و نسبت به ونتانا کوچکتر است. الگوی تولید آن مشابه ونتانا است. تولید آن نسبت به ونتانا بهتر است.بنیسیا میوه بزرگتر و سخت­تری دارد. عطر و طعم آن خوب بوده و رنگ داخل آن تیره ­تر است. این رقم مقاوم به بیماری بوده و تنها به پژمردگی ورتیسیلیومی حساس است. این رقم نیاز به مراقبت بیشتری داشته و نسبت به سایر گونه ­ها کشت آن با موفقیت بیشتری همراه بوده است.

توت فرنگی کاماروزا – U

کاراموزا یک رقم روز کوتاه است. این گیاه قوی بوده و میوه بسیار بزرگ و سختی را تولید می­کند. رنگ داخلی کاماروزا قرمز درخشان و یکنواخت است.این رقم پتانسیل تولید بسیار بالایی دارد.

توت فرنگی کامینو رئال – UC

کامینو رئال یک رقم روز کوتاه بوده و از تمامی جنبه­ ها نظیر الگوی تولید مشابه کاماروزا است. این رقم میوه ­دهی را در تیمارهای مختلف با تاخیر آغاز می­کند.رنگ داخل و خارج میوه در کامینو رئال نسبت به کاماروزا تیره ­تر است. کامینو رئال دارای طعم بسیار خوبی است. این میوه به صورت تازه و پردازش شده در بازار به فروش می­رسد.کامینو رئال نسبت به لکه برگی و کپک پودری حساس است. این رقم نسبت به پژمردگی ورتیسیلیوم، پوسیدگی فیتوفترا و پوسیدگی آنتراگنوز حساس است. هنگامی که به درستی درمان می­شود، نسبت به کرم عنکبوتی دو نقطه ­ای مقاوم است.

توت فرنگی چاندلر – UC

چاندلر یکی از انواع ارقامی است که در کنار جاده ­ها، باغ­های خلوت و بسیاری از باغ­های جنوب شرقی رشد می­کند.چاندلر میوه ­های شیرین و خوشمزه ­ای را تولید می­کند. اندازه میوه آن متوسط و بزرگ بوده و استحکام متوسطی دارد. چاندلر در مناطق شرقی عملکرد خوبی دارد.

توت فرنگی چارم – USDA

چارم توسط USDA-ARS (اورگان) منتشر شده و توسط محققان OSU و WSU توسعه یافته است.این محصول عملکرد بالا، اندازه متوسط – بزرگ و کیفیت میوه عالی داشته و در صنعت بستنی استفاده می­شود.چارم نسبت به ویروس مقاوم بوده و عملکرد بیشتری

توت فرنگی پاگت کریمسون – WSU

این رقم توسط Pat Moore منتشر شده است. پاگت کریمسون از طریق تلاقی ” Schwartze” و ” Valley Red” حاصل شده است.این رقم، یک رقم روز کوتاه بوده و عملکرد بالا و میوه بزرگی را تولید می­کند. طعم میوه این رقم بسیار خوب است.

مطلب پیشنهادی  بستر های کشت گلخانه ای

توت فرنگی چارلی شیرین – (فلوریدا)

این رقم در فلوریدا توسعه یافته و یک رقم شیرین است.اندازه گیاه متوسط بوده و برداشت آن آسان است.چارلی شیرین متحمل به آنتراگنوز بوده و در ایالت­های جنوبی و چین رشد بهتری دارد.

توت فرنگی سان­رایس شیرین – USDA

توت فرنگی سان­رایس شیرین یک رقم جدید می­باشد که توسط سازمان کشاورزی ایالات متحده – برنامه اصلاح تحقیقات کشاورزی (USDA-ARS) منتشر شده است.سان­رایس شیرین میوه بزرگ، سخت و جذابی را تولید می­کند که چیدن آن آسان بوده و طعم خوبی دارد. سان­رایس شیرین دارای عملکرد بالا و میوه خوبی است.

توت فرنگی تیلاموک – USDA

یک رقم با عملکرد بالا و کیفیت میوه بالا می­باشد که برای فروش تازه و فرآوری شده در بازار مناسب است. میوه آن در کانوپی رسیده و برداشت آن آسان است. میوه آن بسیار سخت بوده و طعم بسیار خوبی دارد.گیاه تیلاموک قوی بوده و در فصل دوم برداشت عملکرد بیشتری را تولید می­کند و نسبت به ویروس مقاوم است. تیلاموک ویژگی­های فرآوری خوبی دارد. برجسته ­ترین ویژگی­های تیلاموک، عملکرد بالا و کیفیت بالای میوه است.تیلاموک یک رقم عالی برای فروش در بازارهای محلی بوده و برای فرآوری انتخاب می­شود.

توت فرنگی فرونتراس – UC

فرونتراس یک رقم روز کوتاه است، به این معنی که به طول روز پاسخ می­دهد. بزرگ­ترین میوه را در پاییز تولید می­کند و با زمستان ساحل کالیفرنیا سازگار استفرونتراس یک گیاه بزرگ و قوی بوده و روز کوتاه است.

توت فرنگی گرانادا – UC

گرانادا یک رقم روز کوتاه بوده و در سال 2014 توسط UC Davis منتشر شده است. گرانادا دارای ویگور متوسط تا بالا است، اما در اوایل فصل کوچک می­باشد که ناشی از عملکرد بالا و تولید میوه است. این رقم نسخه بهبود یافته بنیسیا است. میوه گرانادا بزرگتر و سخت­تر از ونتانا یا بنیسیا بوده و عطر و طعم خوبی دارد. گرانادا دارای پروفیل بیماری مختلفی بوده و نسبت به فوزاریوم حساس است و لازم است که مزرعه آن در طول تولید میوه کنترل شود.

توت فرنگی هود – USDA

هود یک رقم شمال غربی می­باشد که میوه آن به صورت خوشه ­ای در بالای خاک تولید می­شود.میوه آن بزرگ، گرد و مخروطی است. پوست آن قرمز روشن براق است. میوه ­ها سخت بوده و طعم خوبی دارند.میوه در میانه فصل تولید می­شود. این رقم برای

توت فرنگی جواهر

جواهر یکی از بهترین ارقام توت فرنگی است. این رقم محبوبیت زیادی در شرق دارد. این رقم برای حمل و نقل مناسب بوده و در طول فصل محصول تولید می­کند.میوه آن بزرگ، سخت و زیبا بوده و کیفیت بالایی دارد.استحکام و مقاومت پوست این رقم بالا بوده و برای حمل و نقل و فروش ایده ­آل است.

توت فرنگی فلاورفست – USDA

فلاورفست در سواحل شرقی رشد کرده و محصول تولید می­کند. میوه آن بزرگ بوده و به رنگ قرمز روشن است. این رقم طعم بسیار خوبی دارد. این رقم در آغاز نسبت به ستیل قرمز (Phytothora fragariae) مقاوم است. فلاورفست نسبت به بیماری­های برگ و ساقه نیز مقاومت و تحمل را نشان می­دهد.فلاورفست در مقایسه با بسیاری از ارقام تجاری دارای فصل رشد طولانی است. هنگامی که در پلاستیک کشت می­شود شبیه چاندلر عمل می­کند، اما عملکرد آن بیشتر از سایر ارقام است. این رقم قوی بوده و نسبت به چاندلر نیاز کمتری به نیتروژن دارد.

توت فرنگی رادیانس آکا فورتونا – یونیو. FL

این رقم توت فرنگی دارای عملکرد بالایی در اوایل فصل بوده و اندازه میوه آن در طول دوره تولید در فلوریدا و جنوب غربی اسپانیا بیشتر است.این میوه به رنگ قرمز براق تا تیره بوده و به آسانی برداشت می­شود. ظاهر میوه این رقم صاف است. طعم آن قابل قبول بوده و می­تواند رشد مناسبی را در شرایط ایده­ آل داشته باشد. میوه رادیانس سخت بوده و کاسبرگ زیبا و جذابی دارد.

توت فرنگی فستیوال – یونیو FL

توت فرنگی فستیوال فلوریدا یک رقم روز کوتاه بوده و میوه آن بیشتر مخروطی شکل است. رنگ خارج این میوه قرمز تیره و براق است. رنگ درون آن قرمز روشن است. میوه توت فرنگی فستیوال دارای بافت بسیار سخت و طعم عالی است.توت فرنگی فستیوال دارای الگوی میوه­ دهی و عملکرد مشابه کاماروزا است.

توت فرنگی ماریس پیک – USDA

رقم شمال غربی اقیانوس آرام می­باشد که توسط USDA-ARS با مشارکت محققان OSU و WSU توسعه یافته است.عملکرد بالا و رشد بالای آن امکان برداشت محصولات تازه و فرآوری آن را آسان کرده است.

توت فرنگی مرسید – U.C.

مرسید یک رقم روز کوتاه می­باشد که در شرایط آب و هوای خشک و غیر طبیعی میوه تولید می­کند.این رقم شبیه کاماروزا است، اما تولید و کیفیت میوه بالاتری از آن دارد. این رقم نسبت به کاماروزا قوی بوده و دارای میوه با رنگ روشن است.

توت فرنگی پتالوما – UC

همانند “فرونتراس”، این رقم روز کوتاه است، به این معنی که اکثر میو ه­های آن در تابستان تولید می­شود. این رقم نسبت به سیستم­های کشت پاییزی/زمستانی در ساحل کالیفرنیا سازگار است. پتالوما یک گیاه نسبتا قوی بوده و فضای کمتری را اشغال می­کند.

پتالوما مقاومت خوبی را نسبت به پژمردگی فوزاریومی نشان می­دهد. مقاومت به پژمردگی ورتیسیلیوم و فیتوفترا در این رقم نسبت به “ونتانا” بیشتر است. بر اساس تلقیح­های کنترل شده، “پتالوما” سطح خوبی از مقاومت به پوسیدگی تاج ناشی از ماکروفومینا را دارد.

توت فرنگی ونتانا – UC

ونتانا یک رقم روز کوتاه بوده و شبیه کاماروزا است. میوه گیاه ونتانا بزرگ و قوی بوده و شبیه به کاماروزا است، اما نسبت به کاماروزا بازتر است. اندازه میوه ونتانا مشابه کاماروزا بوده، اما عملکرد آن بیشتر است.بطورکلی، از نظر آغاز میوه­ دهی مشابه کاماروزا بوده و محصول با کیفیت بیشتری را در اوایل فصل تولید می­کند.


در حال حاضر شرایط مناسبی بر بازار محصولات گلخانه‌ای حاکم است البته مدنظر قرار دادن زمان مناسب کشت و تولید هر محصول می‌تواند نقش بسزایی در موفقیت افراد داشته باشد. محصولات باید در فصلی به بازار عرضه شوند که تولیدات فضای باز به‌عنوان رقیب جدی از بازار خارج شده باشند. وی در ادامه درباره تهدید‌های این کار افزود: بیماری‌ها، محصولات وارداتی و عدم دقت در تعیین زمان کشت مناسب از تهدید‌های بازار است که می‌تواند در زمان برداشت محصول شما را دچار مشکل کند. درحال حاضر استان کردستان از مراکز اصلی پرورش توت‌فرنگی در کشور است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *