×
خانه » گلخانه » تجهیزات مورد نیاز برای احداث گلخانه گوجه
13 اسفند 1398

تجهیزات مورد نیاز برای احداث گلخانه گوجه

 

 

گوجه فرنگی یکی از جمله صیفی‌جات محبوب است که برای پخت انواع غذاهای زمستانی و تابستانی مورد استفاده قرار می گیرد از همین رو در فصل های سرد هم آن را به صورت گلخانه ایی کشت می کنند.
افراد زیادی با راه اندازی سالن های پرورشی مخصوص کشت گوجه فرنگی در تمام طول سال صاحب کار و درآمد هستند. اگر شما هم مشتاق ورود به این حرفه درآمد زا هستید پس مطالعه این مقاله را ازدست ندهید چرا که در این مطلب به مواردی اشاره شده است که به شما مشاوره های لازم را در پیشبرد اهداف پرورشی تان خواهد داد.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی گلخانه پرورش گوجه فرنگی عبارتند از:

تجهیزاتی برای تامین حرارت ، تهویه و همچنین رطوبت و آبرسانی، مواردی است که برای راه اندازی گلخانه به آن احتیاج دارید. شما می توانید گلخانه خود را با ایده های متفاوتی مثل شش ضلعی، مربع، مستطیل، مثلث و طرحی که دوست دارید، برپا کنید.
پیشنهاد ما برای شما این است که با استفاده از ایرانیت فلزی یا ایرانیت بتنی و کسی که در برپا کردن محوطه گلخانه استادکار است شروع به ساختن چهار دیواری گلخانه خود کنید البته ایرانیت فلزی برای این کار مناسب است چرا که عمر زیاد و خاصیت ضد زنگ خوردگی دارد البته فراموش نکنید که در ماه های گرم و در اثر تابش شدید آفتاب می تواند چندین برابر بیشتر گرما را از خود عبور دهد و باعث از بین رفتن محصولات داخل گلخانه شود که در این مورد به شما توصیه می کنیم که با استفاده از صفحه های یونولیتی دیواره های داخلی ایرانیت ها را عایق کاری کنید. این کار نه تنها مانع آسیب رساندن به محصولات خواهد شد بلکه در فصل های زمستان هم مانع هدر رفت انرژی های گرمایی می شود.مناسب است که ارتفاع ایرانیت ها ۱۰۰ سانتی متری باشد تا به راحتی دولدور گلخانه را پوشش دهد. البته برای دیوار کشی محوطه گلخانه می توانید از دیوارهای آماده بلوکی و آجری هم استفاده کنید. بدون شک عمر بیشتری خواهند داشت ولی از آنجایی که هزینه زیادی در بر دارد، آن را برای افرادی که سرمایه کمتری دارند، پیشنهاد نمی کنیم.
سقف گلخانه :
سقف چوبی ، سقف با لوله های pvc و سقف با میلگرد های فولادی مناسب ترین روش برای پوشاندن سقف گلخانه است منتها معایب و مزایایی دارند مثلا اگر از چوب برای پوشش سقف گلخانه استفاده کنید شاید متحمل هزینه های کمتری باشید ولی با گذشت زمان و در اثر باران خوردگی دچار پوسیدگی می شوند و درزهایی که در لابه لای چوب ها باز می شود بستر مناسبی برای رشد انواع حشرات، باکتری و قارچ است که به نوبه خود نوعی آفت به حساب می آیند. لوله های pvc هم شاید دوام بیشتری داشته باشند ولی ممکن است سرمایه شما کفاف قیمت تمام شده آن را نکند پس بهترین، ارزانترین و مناسب ترین روش این است که از میلگردهای فولادی استفاده کنید که عمر مفیدتری هم دارند.
پلاستیک uv دار گلخانه ای : اگر می خواهید محصولات تان در برابر تشعشعات مضر آفتاب، آسیب پذیر نباشد پس بهتر است سراغ نایلون های uv دار گلخانه ای بروید که نه تنها برای اینکار مناسب است بلکه در فصل های سرد هم مانع هدر رفتن گرما محوطه خواهد شد. لازم به توضیح است که درصد uv های این نایلون ها متفاوت است که اگر درصد یو وی و ضخامت آن بیشتر باشد، تا چند سال برای شما عمر خواهد کرد.
آبرسانی :
آبیاری محصولات گلخانه ای هم به نوع خود حائز اهمیت است شاید به این فکر می کنید که، با استفاده از یک شیلنگ که به فلکه آب وصل است، می توانید محصولات داخل گلخانه را آبیاری کنید ولی مطمئنا به زمانی که باید به این کار اختصاص بدهید و هزینه های آب فکر نکرده اید برای جلوگیری از هدر رفتن آب پیشنهاد می کنیم که از سیستم آبرسانی قطره ای استفاده کنید که در این صورت به یک منبع آب ۲۰۰۰ لیتری، پمپ آب و چند صد متر لوله pvc احتیاج خواهید داشت تا خیالتان از بابت تامین آب محصولات و هزینه های کذایی آن راحت شود.
این روش ضمن کنترل یکنواخت رطوبت خاک ، برنامه آبرسانی را آسانتر پیش خواهد برد چون نیازمندیهای مربوط به آب و کارگر کاهش می یابد .
آب از داخل لوله هایی که دارای سوراخ هایی به قطر ۰۳۵/۰ اینچ هستند جریان می یابد تا توسط شیلنگ های بسیار نازکی به داخل گلدان و بستری که بوته های گوجه فرنگی در آن نشاء شده است هدایت شود. البته اگر می خواهید که آب به صورت یکنواخت جریان یابد، بهتر است تناسب طول لوله ها هدایت کننده و قطر سوراخ های موجود در آن را رعایت کنید تا با فشار آب برابری کند. ضمن اینکه شیب لوله های هدایت کننده را به سمت پایین در نظر بگیرید.
تامین تجهیزات گرمایشی و سرمایشی :
آیا برای گرم کردن گلخانه خود در فصل زمستان فکر کرده اید چون مهم ترین مسئله پس از آبرسانی، این است که چطور می توان مانع تلف شدن محصولات در برابر سرمای سوزان زمستان شد؟ ضمن اینکه ارزش محصولات گلخانه ای در فصل های سرد چند برابر می شود.
استفاده از حرارت مصنوعی در گلخانه :
برای گرم کردن گلخانه منابع حرارتی مختلف مانند برق ، نفت ، گازوئیل ، چوب و آب گرم وجود دارد که بسته به هزینه از هر کدام می توان در مناطق گوناگون استفاده نمود. پیشنهاد ما به شما این است که به فکر تهیه یک هیتر گلخانه ای باشید تا سیستمی که برای گرم کردن گلخانه ها در نظر گرفته می شود، باید بتواند حرارت لازم را در بستر مهیا کند چون کنترل درجه حرارت در گلخانه هایی که از نوع پلاستیکی است،بسیار حائز اهمیت است و نیاز به دقت فراوان دارد پس مطمئنا استفاده از هیترهای اتوماتیک برای این کار مناسب است.
تجهیزات سرمایشی:
تهیه فن های خنک کننده و مه پاش هم جزو تجهیزاتی که در فصل های گرم به آن احتیاج خواهید داشت.
خرید و کاشت بذر یا نهال :
برای تهیه بذر و یا بوته محصول به سراغ مراکز معتبر که دارای مجوز کار از سازمان جهاد کشاورزی هستند بروید چون کیفیت بذر و بوته در این مراکز تضمین شده است.

مطلب پیشنهادی  هوشمند سازی گلخانه

تهویه در پرورش گوجه فرنگی

کنترل دما و کاهش رطوبت برای حفظ سلامت محصولات گلخانه ای بسیار حائز اهمیت است چون رطوبت هوا در فصل زمستان و بهار بیشتر از فصل های دیگر است و اگر محدودیتی در گردش هوا وجود داشته باشد، سلامت برگ ها و محصولات به خطر می افتد چون سطح آلودگی افزایش می یابد و باعث تکثیر انواع قارچ و باکتری در کف بستر می شود. اگر در فصل گرم از کولرهای پوشالی یا پنکه برای خنک کردن گلخانه استفاده کنید و در فصل های سرد هم از بخاری های فن دار، بهره مند شوید به راحتی می توانید، دمای مطلوب را در سراسر گلخانه ایجاد کنید.. البته با ساده ترین روش که نصب پنجره در دیواره های گلخانه است، می توانید این مسئله را سازماندهی کنید که باید تعداد و اندازه آنها، متناسب با بستر گلخانه باشد به شرطی که در جهت های متناسبی هم نصب شوند. استفاده از کانال های پلاستیکی که در طول گلخانه ها، از سقف آویزان شده با پنکه هایی که هوای تازه را به داخل سالن هدایت می کنند، یکی دیگر از روش های مناسب برای تهویه سالن های گلخانه ای است چون پنکه ها به راحتی هوای گرم را به بیرون هدایت می کنند و در مقابل هوای تازه را از طریق سوراخ های موجود در کانال های پلاستیکی به داخل محوطه انتقال می دهند.
آفت کشی :
استراتژی آفت کشی شامل کنترل آفات، باکتری، قارچ و از بین بردن علف های هرز است. در صورت مشاهده عوامل بیماری زا و ناقلین آن ها، روش هایی را اعمال کنید که قدرت کنترل آنها را داشته باشد که می تواند شامل کنترل بیولوژیکی، فیزیکی و استفاده از حشره کش ها باشد.

مطلب پیشنهادی  سیستم تهویه گلخانه

طرح مارکت - تیم تولید محتوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *