×
خانه » دام و طیور » بیماری های کبوتر
09 فروردین 1399

بیماری های کبوتر

معمولا بیماری های کبوتران رایج است و در تمامی کبوتران وجود دارد در اینجا به بخشی از این بیماریها اشاره میکینیم .

غده یا ورم جلدی

آسم

این نوع بیماری تمامی علایم بیماری سرماخوردگی را دارد به علاوه تنفس سخت با دهان نیمه باز . درمان این نوع بیماری: دو قطره ید خوراکی را در آب حل کنید و روزی سه مرتبه به پرنده داده شود.

خس خس سینه

این بیماری به دو علت به وجود می آید یکی تغییرات شدید آب و هوایی و دیگری تغذیه از دانه هالی کثیف و آلوده، علامت این بیماری تنفس با صدا و یا منقار نیمه باز است.درمان ابن بیماری: استفاده از شربت های ضد سرفه می باشد.

بیماری شپش در کبوتر

شپش یک انگل خارجی است جالب است بدانید ۱۱ نوع شپش وجود دارد که گاهی از خون کبوتران تغذیه می کنند جنس پرهای کبوتر از کراتین که نوعی پروتیین است و شپش از آن تغذیه می کند شپش ها باعث می شوند پرهای کبوتران ژولیده و نا مرتب شوند و از آن حالت نرم و منظم خارج شوند اگر فعالیت شپش ها زیاد باشد سلامتی کبوتر را مختل می کند. راه درمان این بیماری: یک سطل آب را با ملاتیون ۰٫۴ و کاربایل ۰٫۵ مخلوط کنید و این محلول را روی پرها و لانه ی کبوتر سم پاشی کنید.

بیماری عفونت هرپس ویروسی

یک عفونت حاد است در صورت خفیف بودن دستگاه تنفسی و کیسه های هوایی آنان را ملتهب و دستگاه عصبی را درگیر می کند و بالها و پاهایشان فلج می شود بدنشان به لرزه می افتد گردنشان دچار پیچ می شود و در نهایت کبوتر دچار فلجی یا مرگ می شود در بعضی مواقع کبوتران این نشانه ها را بروز نمی دهند ولی ناقل هستند و دیگر کبوتران را درگیر می کنند. راه درمان این بیماری: برای این نوع بیماری توصیه می شود پیشگیری کنید تا اینکه کبوتر دچار شود و بعد بخواهید درمان کنید ولی جهت درمان می توانید از واکسن که حامل ویروس کشته شده این بیماری هست استفاده کنید.

بیماری درد چشم

این بیماری مسری است و در صورت مشاهده علایم ،کبوتر را از بقیه کبوتران جدا کنید و علایم مشاهده شده اعم از به هم چسبیدن پلک ها ،قی اطراف چشم می باشد این بیماری بر اثر ورود گرد و غبار به چشم و یا فرو ریختن چوب یا شی آلوده به چشم پرنده است.درمان این نوع بیماری: استفاده از قطره های شست و شو دهنده چشم و پاک کردن و استریل کردن چشم به مدت چند روز است.

بیماری کرم های نواری در کبوتران

این کرم ها در روده کبوتران زندگی می کنند و از مواد غذایی روده استفاده می کنند و اجازه نمی دهند جذبی در بدن کبوتران انجام شود و به مرور دستگاه گوارش را مختل می کندو نشانه های این بیماری این است که به سادگی بروز داده نمیشود اما به علت جذب نشدن مواد معدنی و آلی در بدن پرنده هرروز ضعیف تر و مستعد پذیرش بیماری های دیگر نیز می شود.پیشگیری: برای جلوگیری از دچار نشدن کبوتران به این نوع بیماری می توانید از حشره کش ها و یا آهک زنده در محیط پرورش استفاده کنید.راه درمان این بیماری: می توانید برای درمان این نوع کرم ها از کپسول های ضد انگل استفاده کنید به مدت ۳روز ،روزی ۱ بار کپسول را با پودر لوامیزول مخلوط کنید و به کبوترهای بیمار بدهید.

مطلب پیشنهادی  تشريح اندام اسب

بیماری کله گیجی

این بیماری در اغلب کبوترها دیده می شود که ممکن است دو دلیل داشته باشد یکی به علت اینکه جای کبوتر کوچک باشد و عادت به آن مکان ندارد یا بر اثر ضربه به سر هنگام پرواز یا نشستن برایش به وجود آمده باشد.

درمان این نوع بیماری : در ابتدا کبوتری که به این بیماری دچار است را از بقیه کبوتران جدا کنید چون ممکن است بر اثر ضربه به سرش توسط بقیه بیماری اش شدید تر شود در ۴ روز اول فقط به پرنده نخود و بعد کمی سیر و آب بدهید نخود را خوب شسته و سیر را در هر وعده چهار قسمت کنید و یکی از قسمت ها را در یک وعده به او بدهید به اندازه نیاز و شکم کبوتر وعده ها را به او بخورانید در غیر این صورت ممکن است بالا بیاورد در یک جای بزرگ و در آفتاب قرارش دهید که بتواند قدم بزند و در معرض آفتاب سوزان نباشد که سپس به محل سرد تری ببرید که این کار باعث گرفتگی عضلات می شود و به شدت پرهیز کنید بسته به نحوه درمان مدت زمان خوب شدنش طول می کشد ولی تا ۲ ماه سقف درمان ادامه دارد و بعد از مطمن شدن از درمان کبوتر می توانید قاطی بقیه کبوتران قرار دهید.بعضی پرورش دهندگان به وسیله تیغ، شکافی شبیه حجامت برروی سر کبوتر یا کشیدن بالهایش و پرهای دم می دهند که با این کار می خواهند کمک به تسریع خوب شدن کنند در بعضی اوقات این روش باعث کچلی کبوتر شده پس ترجیحا انجام نشود بهتر است.

سرماخوردگی

نشانه های این نوع بیماری لرز،عطسه،آب ریزش بینی و در موارد شدید تر با اسهال همراه است.

پیشگیری: توجه به دمای محیط و سرد یا گرم بودن محیط زندگی و یا ساعات پروازش بسیار مهم است و در این بیماری دما بسیار نقش دارد.درمان این نوع بیماری: یک قاشق مربا خوری از سولفات دومنیزی در نیم لیتر آب حل کنید و به مدت ۲۴ ساعت جلو کبوتر قرار دهید میتوانید از حل شدن یک قاشق چایخوری روغن اکالیپتوس در یک فنجان آب جوش نیز استفاده کنید و آن را جلو قفس پرنده بگذارید ولی از زیاد گذاشتن آن در محیط پرهیز کنید باعث خفه شدن پرنده می شود.

اسهال

علایم این بیماری فضله آبکی، کثیف بودن اطراف مخرج، کم اشتهایی است و علت بیماری ترس و هیجان، جریانات متغیر آب و هوا و خوراک فاسد است.

درمان این نوع بیماری:

-برای درمان از قرص اکسی وت روزی دو عدد صبح و شب استفاده شود.

-در آب کبوتران از ماست شیرین ومقداری پودر ors استفاده کنید.

-هم چنین می توانید از سیر حبه هم استفاده کنید روزی یک بار به عنوان قرص در دهان کبوتران خود بگذارید.

مطلب پیشنهادی  انواع گوساله و روش های پرواربندی آن

-گندم را در درمان این بیماری از زنجیره غذایی حذف کنید.

-از دادن غذا برروی زمین به کبوتر خودداری کنید.

-قفس را در معرض آفتاب قرار بدهید.

-محیط قفس را تمیز و ضدعفونی کنید.

چند نکته قابل توجه

-قفس و محل نگهداری دارای تهویه مناسب باشد و در معرض ورود و خروج گرد و غبار نباشد.

-هر روز کف قفس و محل زندگی کبوتر را با کاردک تمیز کنید تا از تکثیر موجودات زنده مانند کرم ها که در مدفوع یافت می شوند جلوگیری شود.

-در هنگام جلد کردن و یا به پرواز در آوردن کبوتر به شرایط محیطی و آب و هوایی دقت کنید.
-بهتر است در هنگام خرید این پرنده دقت کنید و پرنده ای که ظاهری سالم ،تشخیص نر و یا ماده بودن و سلامتی آن را بسیار مد نظر بگیرید .

-محیط زندگی کبوتر را تمیز و بزرگ و آفتاب گیر انتخاب کنید

-تغذیه کبوتر و شیوه دانه دادن و نوع دانه به سن (جوجه، بالغ) پرنده بستگی دارد پس از دانه های درشت به پرندگان کوچک و یا دانه کوچک به پرنده بزرگ (عدم سیر شدن) پرهیز کنید.

-بهتر است جوجه ها را از سنین پایین برای نگهداری انتخاب کنید تا به محل و جایگاه خود عادت کنند و برای جفت گیری آماده شوند.

-کبوتران نرو ماده را در یک قفس قرار دهید و از کنار هم گذاشتن دو کبوتر نر یا دو ماده خودداری کنید.

-اولین محل تکثیر و تجمع انواع ویروس ها و باکتری ها در لانه و قفس کبوتر است. اول مطمن شوید سقف مناسبی بالای سر کبوتر است و مانع از ورود آب باران شود و هم چنین در جایی قفس را بگذارید که مستعد رطوبت نباشد.

-برای نگهداری از این پرنده زیبا صبور و شکیبا و مهربان باشید و بیش از حد توان از پرنده انتظار اوج،پرش،پرواز نداشته باشید.

-هنگام جفت گیری سلیقه ای رفتار نکنید و در معرض گذاشتن جفت نر و ماده این زمان را به پرنده بدهید که آیا مست می شوند و آماده جفت گیری هستند یا نه؟

-نسبت به بیماری های آنها شناخت کافی داشته باشید و با درمان سریع و به موقع از سرایت بیماری به بقیه پرندگان می توانید جلوگیری کنید.

-از هر کبوتری جوجه نکشید.

-کبوتر کم بازی را با کبوتر پر بازی جفت کنید.

-کبوتران را فقط روی زمین جفت نکنید از خصوصیات هوایی آنها هم استفاده کنید.

-به تغذیه کبوتران خود بسیار دقت کنید و از مولتی ویتامین ها هم می توانید کمک بگیرید.

-جوجه ها برای داشتن پرهای قوی و سلامت بدنی به آفتاب نیاز دارند پس از حبس کردن در حیاط خلوت،بالکن،انباری خبه مدت طولانی خودداری کنید.

-کبوتر خود را از پرواز دلزده نکنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

تیم تولید محتوا - طرح مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *